Rośnie liczba osób, które rekreacyjnie używają podtlenku azotu, znanego jako "gaz rozweselający", wzrasta również liczba zatruć tą substancją - informuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.
Rosnąca popularność substancji wywołującej uczucie euforii, odprężenia i oderwania od rzeczywistości wynika z jej szerokiej dostępności, niskiej ceny, łatwości stosowania oraz fałszywego przekonania, że jest bezpieczna - analizuje agencja Reutera.
Gaz rozweselający stosowany jest jako środek znieczulający w medycynie, jednak jego używanie jako rekreacyjnej substancji psychoaktywnej może spowodować asfiksję (śmiertelnie niebezpieczny stan niedoboru tlenowego - red.), utratę przytomności, poparzenia, a na dłuższą metę również zaburzenia neurologiczne, hematologiczne, psychiatryczne i kardiologiczne - wylicza AFP.
Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), które opublikowało raport w tej sprawie, proponuje zmniejszenie rozmiarów butli i wkładów z podtlenkiem azotu. Agencja Unii Europejskiej proponuje również zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia lub w godzinach nocnych.
Wzrost użycia "gazu rozweselającego" w Europie
W Danii liczba przypadków zatrucia podtlenkiem azotu wzrosła z 16 w 2015 roku do 73 w 2021 roku. We Francji liczba przypadków wzrosła z 10 w 2017 roku do 134 w 2020 roku.
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w Wielkiej Brytanii - zaraz po konopiach indyjskich - podtlenek azotu jest drugim najbardziej rozpowszechnionym narkotykiem wśród osób w wieku 16 do 24 lat.
Holandia zakaże rekreacyjnego używania "gazu rozweselającego"
W Holandii od 1 stycznia przyszłego podtlenek azotu znajdzie się na liście ustawy opiumowej, co oznacza, że będzie zakazana między innymi sprzedaż "gazu rozweselającego" do użytku prywatnego. Profesjonalne wykorzystanie substancji do celów medycznych i technicznych będzie dozwolone.
Wprowadzenie przepisów jest spowodowane między innymi rosnącą liczbą zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem podtlenku azotu.
"Widzieliśmy wystarczająco dużo doniesień w wiadomościach, że doszło do strasznych wypadków z powodu kierowców używających gazu rozweselającego. W ostatnich latach społeczeństwo wzywało do zakazania rekreacyjnego używania gazu rozweselającego. Cieszę się, że możemy wprowadzić ten zakaz" - argumentował sekretarz stanu ds. zdrowia Holandii Maarten van Ooijen.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock