Rosjanie wzmacniają obronę mostu na okupowany Krym. Budują trzecią wieżę

Źródło:
PAP
Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 roku
Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 roku
Reuters
Most Krymski na nagraniu z 17 lipca 2023 rokuReuters

Centrum Dziennikarstwa Śledczego opublikowało nowe zdjęcie wykonane pod koniec listopada 2024 roku, które świadczy o wzmacnianiu obrony Mostu Kerczeńskiego, który łączy okupowany Krym z Rosją. Trzecia wieża ma być wyposażona w system obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

Rosyjskie władze wzmacniają obronę Mostu Kerczeńskiego, który łączy okupowany Krym z Rosją, rozpoczynając budowę trzeciej wieży, w której znajdzie się system obrony powietrznej krótkiego zasięgu - przekazało w poniedziałek Centrum Dziennikarstwa Śledczego.

"Pierwsze odkryte wieże składają się z dwóch części: wewnętrzna to transformująca się wieża z drabiną, a zewnętrzna to metalowa rama zabezpieczająca i utrzymująca całą konstrukcję, na której szczycie znajduje się moduł bojowy systemu rakiet i dział przeciwlotniczych Pancyr-S1" - napisano na stronie agencji, które projektem medialnym krymskich organizacji pozarządowych.

Most Krymski łączący anektowany półwysep z RosjąShutterstock

Centrum Dziennikarstwa Śledczego opublikowało nowe zdjęcie wykonane pod koniec listopada 2024 roku. Obraz przedstawia wnętrze wieży, która według wstępnych ustaleń znajduje się w okolicy 10. przęsła mostu, licząc od łuku.

Dziennikarze zauważają, że pierwsze dwie wieże z systemami Pancyr-S1 zostały odkryte pod koniec września 2024 r. po obu stronach wiaduktu na wyspie Tuzła. Zainstalowano je prawdopodobnie w połowie tego samego miesiąca.

Rosja rozwija ochronę Mostu Kerczeńskiego

W połowie listopada Centrum Dziennikarstwa Śledczego poinformowało, że linia metalowych "jeży" w pobliżu Mostu Kerczeńskiego podwoiła się w ciągu miesiąca i osiągnęła 1,5 km.

Zgodnie z charakterystyką taktyczną i techniczną systemu Pancyr-S1 może uderzać w cele na wysokości do 15 km i w zasięgu do 20 km. Jednak te systemy Pancyr są w stanie formować się w grupy, zwiększając w ten sposób obszar chroniony. Każda nowa "wieża obrony powietrznej" zwiększa szanse Mostu Kerczeńskiego na uniknięcie trafienia przez ukraińskie rakiety i drony.

Rosja stara się zapobiegać atakom dronów i chronić most przez Cieśninę Kerczeńską. Latem 2024 roku po południowej stronie mostu zaczęto rozmieszczać barki, a następnie pływające boje biegnące równolegle do mostu. Zdjęcia satelitarne wykazały znaczny wzrost liczby barek chroniących most.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock