US Navy udostępniła wszystkie nagrania wykonane podczas kwietniowego incydentu na Bałtyku, w trakcie którego rosyjskie bombowce Su-24 i śmigłowiec Ka-27 wykonywały przeloty blisko niszczyciela USS Donald Cook. Wcześniej pokazano tylko małą część z nich.
Nagrania zostały ujawnione na żądanie lokalnej gazety "The Virginian Pilot". Jej dziennikarze zajmują się sprawami floty USA, bowiem w Wirginii leży Norfolk, jedna z dwóch głównych baz US Navy w kraju. Wielu marynarzy USS Donald Cook ma tam swoje rodziny, choć formalnie okręt jest tymczasowo przebazowany do Rota w Hiszpanii.
Dziennikarze skierowali wniosek o opublikowanie wszystkich nagrań wykonanych podczas kwietniowego incydentu w ramach prawa o wolności dostępu do informacji. Materiały nie były zastrzeżone jako tajne, więc US Navy musiała je przekazać.
Z opisu "The Virginian Pilot" wynika, że nagrań było łącznie ponad 20. US Navy przekazała je w surowej formie. Większość jest krótka i pokazuje kilkunastosekundowe przeloty Su-24. Niektóre nie mają dźwięku. Na innych słychać powtarzaną przez nagrywających formułkę zawierającą krótką informację o sytuacji.
Demonstracja na Bałtyku
Nagrania nie pokazują nic zupełnie nowego, czego nie było by wiadomo w połowie kwietnia. Dwa bombowce Su-24 wykonały w ciągu dwóch dni, 11 i 12 kwietnia, łącznie ponad 20 przelotów w małej odległości od niszczyciela. Okręt znajdował się wówczas w pobliżu polskiego wybrzeża i ćwiczył między innymi z polską Marynarką Wojenną.
Ka-27 zbliżył się natomiast do USS Donald Cook 12 kwietnia i wykonał kilka powolnych przelotów w małej odległości. Załoga śmigłowca przy okazji fotografowała niszczyciel. Na pokładzie amerykańskiego okrętu znajdował się wówczas helikopter polskiej Marynarki Wojennej.
Według Amerykanów Su-24 wykonywały symulacje ataków, a zachowanie pilotów było "nieprofesjonalne". Rosjanie twierdzą, że w ich działaniach nie było nic złego. Nie ulega natomiast wątpliwości, że przeloty w tak małej odległości od okrętu były próbą demonstracji siły.
Autor: mk//gak / Źródło: Virginian Pilot, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US Navy