Rosjanie drażnią Amerykanów nowoczesnymi czołgami i samolotami. "Możliwy temat"

Rosyjski czołg T-72B3
Rosyjski czołg T-72B3
MO Rosji
MO RosjiIrańczycy mają być zainteresowani rosyjskim sprzętem

- Irański minister obrony Hossein Dehghan może rozmawiać o zakupie samolotów Su-30 i czołgów T-90 podczas swojej najbliższej wizyty w Moskwie - stwierdziła agencja Interfax, powołując się na źródła w irańskiej ambasadzie.

Irański minister ma przyjechać do Moskwy pod koniec kwietnia, na organizowaną przez rosyjskie ministerstwo obrony konferencję nt. bezpieczeństwa. Podczas wizyty Irańczyk ma się spotykać z innymi ministrami obrony, którzy przyjadą do rosyjskiej stolicy.

Rosjanie liczą na nowy rynek

Jak poinformował irański ambasador w Moskwie, Dehghan ma w planach spotkania z pięcioma innymi politykami. - Odbędzie też dwustronną rozmowę z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu - stwierdził Mehdi Sana. Ambasador dodał w rozmowie z agencją TASS, że "relacje Rosji i Iranu są obecnie na fali wznoszącej", a Teheran byłby zadowolony z ich dalszego pogłębienia. Interfax twierdzi, że w tej atmosferze współpracy mają zostać przeprowadzone rozmowy o zakupach uzbrojenia w Rosji. Ma zostać poruszony temat myśliwców Su-30SM i czołgów T-90, który po raz pierwszy wypłynął w lutym, na fali zbliżenia Rosji i Iranu podczas wspólnych operacji wojskowych w Syrii.

Wbrew Amerykanom

Rosjanie bardzo by chcieli zacząć masowo uzbrajać irańskie wojsko, które od dekad musi sobie radzić samodzielnie wobec objęcia kraju sankcjami. W efekcie jego uzbrojenie jest mocno przestarzałe a przemysłowi zbrojeniowemu brakuje nowoczesnych technologii. Zachód ich Teheranowi nie sprzeda, zostaje więc tylko Rosja, która chętnie przyjmie petrodolary z eksportu irańskiej ropy.

W lutym władze Stanów Zjednoczonych oświadczyły, że sprzedaż rosyjskich samolotów bojowych Su-30 Iranowi naruszałaby oenzetowskie embargo na broń, wciąż obowiązujące wobec Teheranu. Przypomniano wtedy, że sprzedaż Irańczykom rosyjskich wielozadaniowych samolotów Su-30, porównywalnych z amerykańskimi F-15E, wymaga aprobaty Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Amerykański podsekretarz stanu ds. politycznych Thomas Shannon zapowiedział na początku kwietnia, że Waszyngton skorzysta z prawa weta, aby zablokować na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sprzedaż Iranowi samolotów.

Rosyjskie myśliwce Su-30
Rosyjskie myśliwce Su-30Irkut

Autor: mk\mtom / Źródło: Reuters, TASS

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Dmitry Terekhov

Pozostałe wiadomości