Rosjanie bez wiz do UE? "Jest postęp"


Federacja Rosyjska i Unia Europejska uzgodniły listę wspólnych kroków, prowadzących do wzajemnego zniesienia wiz dla swoich obywateli przy podróżach krótkoterminowych - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Szefowie dyplomacji UE i Rosji rozmawiali też m.in. o programie atomowym Iranu, sytuacji w Syrii i wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Perspektywy wzajemnego zniesienia wiz były jednym z tematów posiedzenia Stałej Rady Partnerstwa UE-Rosja, które w tym dniu odbyło się w Moskwie. Przewodniczyli mu szefowie dyplomacji stron - Catherine Ashton i Siergiej Ławrow. Głównym celem obecnego posiedzenia było przygotowanie szczytu UE-Rosja, który odbędzie się w połowie grudnia w Brukseli.

- Mamy zaakceptowany przez negocjatorów dokument. Wierzymy, że zatwierdzą go także nasi przywódcy na szczycie w Brukseli. W każdym razie uzgodniliśmy, że przekażemy im takie rekomendacje - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia.

Ashton ze swej strony potwierdziła, że w kwestiach liberalizacji wizowej zanotowano postęp.

Iran

Mówiąc o sytuacji wokół Iranu, Ławrow zauważył, że nadszedł sprzyjający moment do intensyfikacji dialogu Teheranu z "szóstką", tj. Chinami, Francją, Niemcami, Rosją, Wielką Brytanią i USA. Szef rosyjskiego MSZ wyjaśnił, że prawdopodobnie w piątek rada gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjmie rezolucję, przygotowaną przez "szóstkę".

Iran musi jak najściślej współpracować z inspektorami Agencji, aby uzyskali oni dostęp na te obiekty, których wcześniej nie mogli wizytować. Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

- W dokumencie tym przedstawiono kolegialne podejście. Jest ono wyważone i nie zawiera niesprawdzonych faktów - oznajmił Ławrow. Minister dodał, że "Iran musi jak najściślej współpracować z inspektorami Agencji, aby uzyskali oni dostęp na te obiekty, których wcześniej nie mogli wizytować".

Szefowa dyplomacji UE zgodziła się, że "dialog jest najlepszym sposobem dochodzenia do rezultatu, niezbędnego dla bezpieczeństwa w regionie i na całym świecie". - Iran musi wypełnić te zobowiązania, pod którymi się podpisał - podkreśliła.

Syria

Odnosząc się z kolei do sytuacji w Syrii, Ławrow oświadczył, że doprowadzenie do zaniechania przemocy wymaga wywarcia presji na wszystkie strony, uczestniczące w tych dramatycznych wydarzeniach. - W wydarzeniach tych w coraz większym zakresie biorą udział grupy uzbrojonych ludzi, którzy mają zupełnie inną agendę, niż reformy i demokracja w Syrii - ostrzegł.

Jeśli ktoś postawi na to, że zagranica pomoże obalić reżim, to będzie to absolutnie nieodpowiedzialne. Widzieliśmy to już w Libii. Bardzo byśmy nie chcieli, aby coś takiego powtórzyło się w Syrii. Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji

Szef MSZ Rosji zauważył, że "ludzie ci otrzymywali i nadal otrzymują w coraz większych ilościach broń z sąsiednich państw". Według niego, "płynie ona nielegalnymi kanałami przez Liban, Irak i Jordanię".

- Jeśli ktoś postawi na to, że zagranica pomoże obalić reżim, to będzie to absolutnie nieodpowiedzialne. Widzieliśmy to już w Libii. Bardzo byśmy nie chcieli, aby coś takiego powtórzyło się w Syrii - powiedział.

Natomiast Ashton wyraziła pogląd, że prezydent Syrii Baszar el-Asad powinien ustąpić ze stanowiska. - Przyszłość Syrii zależy teraz od naszej umiejętności podtrzymania niezbędnej presji, aby przemoc została powstrzymana i aby rząd Syrii usłyszał naród, posuwał się naprzód w swoich reformach - wskazała.

Wizy

Dla Rosji kluczowe znaczenie w kontaktach z Unią Europejską ma jednak kwestia wzajemnego zniesienia wiz. Moskwa zabiega o to od 2002 roku. W zeszłym tygodniu Ławrow ogłosił już, że strony uzgodniły "listę wspólnych kroków", które prowadzą do tego celu.

Chodzi tu przede wszystkim o wymogi, które musi spełnić Rosja. Obejmują one takie sfery, jak zabezpieczenie dokumentów potwierdzających tożsamość, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, zarządzanie strumieniami migracyjnymi, readmisja, wspólna kontrola na granicach, a także walka z przestępczością zorganizowaną, terroryzmem i korupcją.

Źródło: PAP