Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował o planach sformowania trzech dywizji na kierunku zachodnim w 2016 roku. 1 stycznia w Rosji wszedł w życie dekret dotyczący planu obrony kraju w latach 2016-2020.
Szef resortu podkreślił, że sformowanie trzech dywizji to nie wszystko. - Należy także przygotować miejsca ich stałej dyslokacji, utworzyć poligony, bazy do przechowywania sprzętu wojskowego, a także zbudować kwatery dla żołnierzy – mówił Siergiej Szojgu.
Agencja Reutera informuje, że Szojgu nie wyjaśnił motywacji w sprawie tworzenia nowych oddziałów wojskowych. "Powiedział jednak, że będzie to jednym z najważniejszych zadań dla ministerstwa obrony w tym roku. Stwierdził ponadto, że w bieżącym roku będą kontynuowane nieoczekiwane kontrole gotowości bojowej w każdym okręgu wojskowym" - relacjonuje Reuters.
"Wspieranie sił jądrowych"
Rosyjska agencja RIA Nowosti cytuje wypowiedź ministra obrony w sprawie wzmacniania potencjału rosyjskich strategicznych sił jądrowych i realizacji programów w sferze obrony kosmicznej.
- W 2016 r. pięć pułków rakietowych o znaczeniu strategicznym, wyposażonych w nowoczesne systemy, będzie pełniło dyżury gotowości bojowej – mówił minister.
Podkreślił, że konieczna jest również systematyczna poprawa stanu infrastruktury wspierającej siły jądrowe, przede wszystkim baz okrętów podwodnych i lotnisk.
"Nowe formy agresji"
1 stycznia w Rosji wszedł w życie dekret dotyczący planu obrony Rosji w latach 2016-2020. RIA Nowosti informowała, że stwarza on ramy dla modernizacji sił zbrojnych, w tym strategicznych sił jądrowych, a także określa zasady wykorzystania jednostek wchodzących w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego.
W nowej doktrynie obronnej zawarto tezę, że prowadzona przez NATO polityka, a także wzmacnianie potencjału Sojuszu, stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji. "USA i ich sojusznicy dążą do dominacji na arenie międzynarodowej kosztem prowadzącej niezależną politykę Rosji" - napisano w dokumencie.
Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało zmiany w doktrynie obronnej Rosji w 2014 roku. Miało to związek z konfliktem na wschodzie Ukrainy, aneksją Krymu i drastycznym pogorszeniem relacji z krajami zachodnimi.
Pod koniec października Putin zalecił Radzie Bezpieczeństwa FR podjęcie przygotowań w odpowiedzi na potencjalne zagrożenia jądrowe, chemiczne i bakteriologiczne.
Szef sztabu generalnego gen. Walerij Gierasimow zapowiedział wówczas, że przygotowywany plan obrony uwzględni czynniki związane ze stosowaniem przez kraje zachodnie "nowych form agresji". Chodzi o formy agresji łączące "środki wojskowe i niewojskowe; metody polityczne, ekonomiczne i informacyjne".
Autor: tas\mtom / Źródło: Reuters, RIA Novosti, TASS
Źródło zdjęcia głównego: mil.ru