Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Indii Narendra Modi spotkają się w piątek w Uzbekistanie, gdzie mają omówić kwestie handlu oraz wzajemnych dostaw żywności - przekazał we wtorek Kreml. Dotychczasowe próby podpisania długoterminowej umowy utrudniła rosyjska agresja na Ukrainę.
Spotkanie Putina i Modiego odbędzie się na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Strona rosyjska wskazała, że politycy mają przede wszystkim zająć się wzajemną wymianą handlową, która w pierwszej połowie 2022 roku wzrosła o 120 procent rok do roku.
Indie liczą z kolei na osiągnięcie trzyletniego kontraktu na dostawy rosyjskich nawozów - przekazał Reuters. Dotychczasowe próby podpisania długoterminowej umowy, które podejmowano na początku tego roku, utrudniła sytuacja geopolityczna związana z rosyjską agresją na Ukrainę.
Kluczowi partnerzy Rosji w dobie zachodnich sankcji
W Samarkandzie prezydent Rosji spotka się również z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Zapowiadane spotkanie będzie pokazem siły dwóch autokratycznych przywódców zjednoczonych przeciwko temu, co uważają za amerykańską hegemonię - przewiduje "New York Times".
Indie i Chiny są obecnie kluczowymi nabywcami rosyjskiej energii, co pomaga Rosji w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji. Obydwa kraje nie skrytykowały otwarcie działań wojennych Moskwy w Ukrainie.
Szanghajska Organizacja Współpracy została utworzona w 2001 roku przez Chiny, Rosję, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. W 2017 roku do SzOW dołączyły Indie i Pakistan. Status obserwatora w SzOW posiadają obecnie Białoruś, Mongolia, Afganistan i Iran, który jeszcze w tym roku może uzyskać pełnoprawne członkostwo w tej organizacji.
Źródło: Reuters, PAP