Putin: wydaje mi się, że zdołamy zdziwić naszych partnerów

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową
Rosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/25
Rosyjskie pociski hipersoniczne Awangard osiągnęły gotowość bojową Ministerstwo Obrony Rosji

Jeśli inne kraje zyskają broń hiperdźwiękową, Rosji uda się je zaskoczyć, bo będzie już posiadała środki do jej zwalczania - powiedział w niedzielę prezydent tego kraju Władimir Putin. Jak dodał, obecnie jego państwo jest w "wyjątkowej sytuacji", gdyż jako jedyne dysponuje arsenałem hipersonicznym.

W rozmowie z telewizją państwową Putin powiedział, że broń hiperdźwiękowa, którą dziś Rosja dysponuje, zapewne w przyszłości znajdzie się również w posiadaniu światowych potęg. Zapewnił, że jego kraj będzie na to przygotowany. - Wydaje mi się, że zdołamy przyjemnie zdziwić naszych partnerów tym, że gdy oni zyskają tę broń, to my najprawdopodobniej będziemy mieli środki jej zwalczania - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zdaniem prezydenta Rosji szybkość tego uzbrojenia sprawia, że obecnie nikt nie jest w stanie stawić oporu pociskom hiperdźwiękowym. - Na tym polega wyjątkowość naszej sytuacji - podkreślił gospodarz Kremla.

Putin wyraził opinię, że za granicą "są ludzie, którzy chcą, by Rosja była silna", gdyż "uważają, że gdyby Rosja się nie odrodziła, nie zajęła w świecie swojego godnego miejsca, to świat byłby gorszy i bardziej niebezpieczny".

Czym jest broń hipersoniczna?

RIA Nowosti przypomniała, że prezydent Władimir Putin po raz pierwszy zaprezentował system strategiczny Awangard, wraz z innymi najnowszymi rosyjskimi systemami uzbrojenia, w czasie orędzia wygłoszonego do Zgromadzenia Federalnego (połączonych izb rosyjskiego parlamentu) w 2018 roku. "Tym sposobem Rosja stała się jedynym krajem na świecie, który oficjalnie poinformował, że ma broń hipersoniczną" - przekazała agencja.

"Pociski Awangard mogą wykonywać loty w gęstych warstwach atmosfery z prędkością 20 razy większą od prędkości dźwięku. Zbliżając się do celu, rakieta wykonuje tak zwane głębokie manewrowanie - zarówno boczne, przez kilka tysięcy kilometrów, jak i wysokościowe. Dzięki temu jest absolutnie odporna na wszelkie systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej" - oceniła RIA Nowosti.

Pomysłodawcą hiperdźwiękowych statków powietrznych przedłużających swój lot kolejnymi odbiciami od gęstych warstw atmosfery był jeszcze w latach II wojny światowej austriacki inżynier Eugen Saenger. Nad konstrukcjami tego rodzaju pracuje się obecnie również w USA, ale w odróżnieniu od Rosji mają one tam służyć jako instrument konwencjonalnych Natychmiastowych Uderzeń Globalnych (Prompt Global Strikes) w dowolnych punktach kuli ziemskiej.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl