Po rozmowach z Netanjahu Putin "ciągle analizuje" plan Trumpa

Źródło:
PAP

Kreml, po rozmowach Władimira Putina i Benjamina Netanjahu, nadal analizuje zaproponowany przez Donalda Trumpa plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu - poinformował rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Przed przyjazdem szefa izraelskiego rządu do Moskwy Pieskow mówił to samo.

Po czwartkowym spotkaniu prezydenta Władimira Putina i premiera Izraela Benjamina Netanjahu, na pytanie, czy rosyjski prezydent poparł inicjatywę Donalda Trumpa, Dmitrij Pieskow odparł jedynie: - Nadal ją analizujemy.

W środę rzecznik Putina mówił podobnie. - Nadal analizujemy te informacje i studiujemy plan, który został przygotowany przez administrację Białego Domu - dowodził Pieskow i wskazał, że w czwartek w Moskwie wizytę złoży Netanjahu, po której Rosja otrzyma "informacje z pierwszej ręki".

Rzecznik Kremla stwierdził ponadto, że "na razie można jedynie stwierdzić, iż plan otrzymał pełne poparcie ze strony Izraela i wsparły go inne państwa". Jednocześnie planu "kategorycznie nie zaakceptował bezpośredni uczestnik" tego procesu, czyli Palestyńczycy - wskazał Pieskow.

Kwiaty od Putina dla żony Netanjahu, Sary kremlin.ru

W czwartkowej depeszy agencja TASS podała, powołując się na źródło w delegacji izraelskiej, że Putin i Netanjahu omówili w czasie spotkania na Kremlu plan prezydenta USA Donalda Trumpa i jego wpływ na region Bliskiego Wschodu. Przywódcy rozmawiali także o wydarzeniach w Syrii i koordynacji działań między Rosją i Izraelem w związku z konfliktem syryjskim.

Rozmówca TASS określił rozmowy jako "długie, głębokie i gruntowne". Netanjahu podkreślił na ich początku, że rosyjski prezydent jest pierwszym przywódcą, z którym w drodze powrotnej z Waszyngtonu będzie omawiał plan Trumpa.

Zapowiedź współpracy z Izraelem

- Rosja uważnie śledzi reakcję państw arabskich na zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa plan dla Bliskiego Wschodu i gotowa jest do współpracy z Izraelem i Palestyńczykami w celu uregulowania konfliktu - powiedziała na briefingu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Zapewniła, że Moskwa ma zamiar ściśle współpracować z Izraelem, Palestyńczykami i innymi stronami, wśród których wymieniła państwa Bliskiego Wschodu, uczestników kwartetu bliskowschodniego i pośredników międzynarodowych.

- Decydująca jest opinia samych Palestyńczyków i Izraela - stwierdziła Zacharowa i zastrzegła, że Rosja "uważnie śledzi reakcję stolic arabskich na inicjatywę amerykańską". Dodała, że na razie większość opinii jest negatywna bądź sceptyczna.

Ułaskawiona Izraelka

Po południu w czwartek premier Izraela opuścił Rosję. Wraz z nim na pokładzie samolotu, który wystartował z moskiewskiego lotniska Wnukowo, odleciała do ojczyzny Naama Issachar, 26-letnia obywatelka Izraela skazana w Rosji za przemyt narkotyków.

Putin ułaskawił ją w środę. Issachar wyszła w czwartek z kolonii karnej. Sprawa Issachar, która nie przyznawała się do winy, była w ostatnim czasie przedmiotem dyplomatycznych zabiegów ze strony Izraela. Przywódcy tego kraju wstawili się za nią w Rosji.

Źródło: PAP

Autorka/Autor:tas\mtom

Tagi:
Raporty: