Poprosiła Putina, ten ją ułaskawił. Za uwolnienie Izraelki podziękował Netanjahu

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp,ft//rzw,adso
Źródło:
PAP

Prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawił Naamę Issachar, która w październiku 2019 roku została skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków - poinformował w środę Kreml. Premier Izraela Benjamin Netanjahu na spotkaniu z Putinem w Moskwie podziękował mu za szybką decyzję o uwolnieniu Izraelki. Według adwokata Issachar, opuściła już ona kolonię karną i wróciła do kraju.

Dekret opublikowany na stronie internetowej Kremla głosi, iż prezydent Rosji zdecydował się na ułaskawienie Naamy Issachar, kierując się względami humanitarnymi. O akt łaski wobec kobiety zabiegały władze Izraela. Władimir Putin podczas niedawnej wizyty w Jerozolimie zapewniał jej matkę, że "wszystko będzie dobrze".

Adwokat Issachar potwierdził w czwartek, że opuści ona Rosję i wróci do ojczyzny wraz z Netanjahu. Wcześniej, w czwartek rano, służby więzienne poinformowały, że kobieta opuściła kolonię karną w obwodzie moskiewskim.

Netanjahu podziękował Putinowi

Według izraelskich mediów, w zamian za uwolnienie Issahar Izrael zgodził się na przekazanie Rosji budynku na jerozolimskim Starym Mieście, zbudowanego w XIX wieku przez Imperatorskie Towarzystwo Prawosławne w Palestynie. Organizacja ta w carskiej Rosji miała za zadanie wspierać prawosławnych pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą. Oficjalnie nie potwierdzano jednak informacji o takich negocjacjach w związku z uwolnieniem Issahar.

Przebywający w czwartek w Moskwie premier Benjamin Netanjahu podziękował Putinowi za ułaskawienie Izraelki. - Chciałbym podziękować panu w imieniu całego narodu izraelskiego za szybką decyzję o uwolnieniu Naamy Issachar. To jest sprawa, która porusza nas wszystkich - powiedział Netanjahu, mówiąc o wdzięczności "z całego serca".

Putin zaznaczył, że ważną rolę w ułaskawieniu Issachar odegrał prawosławny patriarcha Jerozolimy, który przywiózł mu list od matki skazanej kobiety.

Premier Izraela zaproponował również Putinowi, by wspólnie omówić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu zaproponowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Netanjahu podkreślił, że prezydent Rosji jest "pierwszym przywódcą, z którym spotyka się po wizycie w Waszyngtonie i ogłoszeniu planu Trumpa". - Chciałbym z panem pomówić, poznać pańską opinię, zobaczyć, jak możemy zebrać wszystkie siły na rzecz pokoju i spokojnego życia w regionie - powiedział Netanjahu.

Issachar skazana na 7,5 roku więzienia za 10 gramów marihuany

26-letnia Issachar została skazana 11 października 2019 roku po tym, jak w kwietniu znaleziono prawie 10 gramów marihuany w jej bagażu podczas tranzytu na lotnisku w Moskwie. Wyrok oprotestował izraelski resort spraw zagranicznych, uznając karę za surową i nieproporcjonalną.

Issachar odrzuca zarzut przemytu narkotyków i podkreśla, że nie próbowała wjechać do Rosji podczas tranzytu do Izraela z Indii i podczas krótkiego pobytu na moskiewskim lotnisku nie miała dostępu do swojego bagażu.

Źródło: PAP

Autor:pp,ft//rzw,adso