USA przerzucą do Polski kilkanaście śmigłowców bojowych. Wzmocnią też państwa bałtyckie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Kolejni amerykańscy żołnierze i ich sprzęt już w Polsce
Kolejni amerykańscy żołnierze i ich sprzęt już w PolsceTVN24 Łódź
wideo 2/21
Kolejni amerykańscy żołnierze i ich sprzęt już w PolsceTVN24 Łódź

Stany Zjednoczone zdecydowały o przerzuceniu 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache z Grecji do Polski. Dodatkowe siły trafią również w region bałtycki i wzmocnią wschodnią flankę NATO - wynika z komunikatu Departamentu Obrony USA.

Oprócz tego USA przerzucą do państw bałtyckich 20 śmigłowców AH-64 Apache z Niemiec i około 800 żołnierzy z Włoch, a osiem myśliwców F-35 trafi z Niemiec do kilku "lokalizacji operacyjnych" wzdłuż wschodniej flanki NATO.

Jako pierwsza o przerzuceniu jednostek przez Pentagon poinformowała we wtorek wieczorem agencja Reutera.

Na stronach Departamentu Stanu USA ukazał się oficjalny komunikat na ten temat, podsumowujący ostatnie działania Amerykanów związane ze wzmacnianiem obecności NATO w Europie.

Biden: chcemy wysłać jednoznaczny sygnał

Wysłanie dodatkowych amerykańskich sił i sprzętu wojskowego na Litwę, Łotwę i do Estonii oraz do innych miejsc w Europie zapowiedział we wtorek w reakcji na działania Rosji prezydent USA Joe Biden. Wskazał, że zostaną one przemieszczone z innych miejsc w Europie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

AH-64 ApacheShutterstock

- Chcemy wysłać jednoznaczny sygnał, że Stany Zjednoczone razem z sojusznikami będą bronić każdego cala terytorium NATO i trzymać się zobowiązań, które podjęliśmy w ramach Sojuszu - powiedział.

Amerykański przywódca ocenił, że wkroczenie rosyjskich wojsk do donbaskich "republik ludowych" jest tylko preludium do znacznie większego ataku na Ukrainę.

Autorka/Autor:akr, ads//now, adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: