TVN24 | Świat

Talibowie w Moskwie: kraje trzecie nie muszą się martwić o bezpieczeństwo

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
Interfax, RIA Nowosti

Talibowie kontrolują już ponad dwie trzecie granicy między Afganistanem a Tadżykistanem - podała rosyjska agencja Interfax. W Moskwie przebywają przedstawiciele tego islamistycznego ugrupowania, którzy zapewnili, że kraje sąsiednie nie muszą się "martwić się o bezpieczeństwo".

Rzecznik talibów Mohammad Naim, cytowany przez agencję RIA Nowosti, zapewnił, że sąsiednie kraje nie muszą się martwić o bezpieczeństwo na swoich granicach i jednocześnie "zaapelował", by nie ingerowały w sprawy Afganistanu.

Talibowie w czasie piątkowej konferencji w Moskwie utrzymywali również, że nie dążą do uzurpacji władzy w Afganistanie, prosząc organizacje humanitarne, by pozostały w ich kraju i kontynuowały pracę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Islamistyczne ugrupowanie oznajmiło, że może dyskutować o przyszłej formie rządzenia w Afganistanie, pozostaje jednak zwolennikiem emiratów. Przekazało informacje o przejęciu 174 afgańskich dystryktów (z 398). Zapowiedziało również, że nie dopuści jakiejkolwiek obecności na terytorium Afganistanu tak zwanego Państwa Islamskiego.

Talibowie odnieśli się również do procesu wycofywania amerykańskich żołnierzy z ich kraju, wyrażając oczekiwanie, że "Amerykanie dotrzymają obietnicy". Misja - jak zapewnił prezydent USA Joe Biden - ma zakończyć się już 31 sierpnia. Początkowo władze w Pentagonie brały pod uwagę termin 11 września (10. rocznica zamachów terrorystycznych na wieże WTC - red.). Fundamentaliści oznajmili, że są gotowi do nawiązania relacji z USA "od nowa".

Agencja Interfax podała, że islamistyczne ugrupowanie kontroluje już ponad dwie trzecie granicy między Afganistanem a Tadżykistanem. MSZ w Moskwie zadeklarowało, że Rosja i ODKB (blok wojskowy z udziałem państw Azji Środkowej) będą działać zdecydowanie w celu zapobieżenia agresji i prowokacji na granicy.

Delegacja talibów przebywa w Moskwie od czwartku. I choć Rosja uznała wcześniej ich za terrorystów, przeprowadza z nimi konsultacje jako "delegacją biura politycznego ruchu talibskiego". W publikacjach agencyjnych pojawia się natomiast informacja: "zakazana w Rosji organizacja terrorystyczna".

Talibowie w AfganistaniePAP

Autor:tas/adso

Źródło: Interfax, RIA Nowosti