"Najpotężniejsze i najdalej idące sankcje" wobec Rosji weszły w życie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters
Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRR
Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRRTVN24
wideo 2/25
Wołodymyr Zełenski: Rosja może napaść na jeszcze jeden kraj z obszaru wpływu byłego ZSRRTVN24

W sobotę formalnie wszedł w życie 10. pakiet sankcji UE przeciw Rosji. Obejmuje między innymi zakazy eksportu do Rosji krytycznych technologii i towarów przemysłowych, restrykcje przeciw mediom powiązanym z Kremlem i rosyjskim bankom.

Państwa Unii Europejskiej wspólnie przyjęły 10. pakiet sankcji skierowanych przeciwko Rosji - przekazała szwedzka prezydencja. "Razem państwa członkowskie UE nałożyły najpotężniejsze i najdalej idące do tej pory sankcje, które mają pomóc Ukrainie wygrać wojnę" - napisała w piątek na Twitterze.

"UE jest zjednoczona z Ukrainą i narodem ukraińskim. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne" - dodano w komunikacie szwedzkiej prezydencji.

Dziesiąty pakiet unijnych sankcji - co obejmuje?

Sankcje obejmują dalsze zakazy eksportu krytycznych technologii i towarów przemysłowych, takich jak elektronika, pojazdy specjalistyczne, części maszyn, części zamienne do samochodów ciężarowych i silników odrzutowych, a także towary dla sektora budowlanego, które mogą być przeznaczane dla rosyjskiego wojska, takie jak anteny lub dźwigi.

Lista produktów podlegających sankcjom, które mogłyby przyczynić się do technologicznego ulepszenia rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa, będzie teraz obejmować dodatkowe nowe komponenty elektroniczne, które są wykorzystywane w rosyjskich systemach uzbrojenia na polu bitwy, w tym dronach, pociskach rakietowych, helikopterach. Sankcje obejmują też elektroniczne układy scalone i kamery termowizyjne.

Po raz pierwszy na liście sankcyjnej znajdzie się siedem irańskich podmiotów produkujących wojskowe bezzałogowe statki powietrzne, które były wykorzystywane przez rosyjskie wojsko w wojnie, w tym przeciwko infrastrukturze cywilnej.

Ponadto UE postanowiła zakazać tranzytu przez Rosję towarów i technologii podwójnego zastosowania wywożonych z UE, aby uniknąć obchodzenia przepisów.

Wreszcie nakładane są dalsze ograniczenia na import towarów generujących znaczne dochody dla Rosji, takich jak asfalt i kauczuk syntetyczny.

Aby zaradzić systematycznej międzynarodowej kampanii dezinformacji i manipulacji informacjami prowadzonej przez Federację Rosyjską, której celem jest destabilizacja krajów sąsiednich, UE i jej państw członkowskich, Unia zainicjowała proces zawieszania koncesji na nadawanie dwóch dodatkowych mediów: RT Arabic i Sputnik Arabski.

Decyzja UE ogranicza możliwość zajmowania przez obywateli rosyjskich jakichkolwiek stanowisk w organach i podmiotach zarządzających infrastrukturą krytyczną UE, ponieważ wpływy Rosji w tych organach mogłyby zagrozić ich prawidłowemu funkcjonowaniu, a ostatecznie stanowić zagrożenie dla świadczenia podstawowych usług na rzecz obywateli państw Unii.

UE wprowadziła zakaz otwierania obywatelom rosyjskim możliwości magazynowania gazu (z wyłączeniem części instalacji LNG) w celu ochrony bezpieczeństwa dostaw gazu w UE.

W celu zapewnienia skuteczności zakazów postanowiono wprowadzić bardziej szczegółowe obowiązki sprawozdawcze dotyczące zamrożonych funduszy i zasobów gospodarczych należących do objętych sankcjami osób i podmiotów. UE wprowadziła również nowe obowiązki sprawozdawcze dla państw członkowskich i Komisji dotyczące zamrożonych rezerw i aktywów Centralnego Banku Rosji.

UE umieściła również na swojej "czarnej liście" większą liczbę Rosjan, w tym rosyjskich propagandzistów, a także osób, które Kijów uważa za odpowiedzialne za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz osób zaangażowanych w produkcję irańskich dronów używanych przez wojsko rosyjskie w Ukrainie.

Trzy rosyjskie banki zostały dodane do listy podmiotów objętych zamrożeniem aktywów. Pakiet zakłada ponadto odcięcie większej liczby banków rosyjskich, w tym prywatnego Alfa-Banku i banku internetowego Tinkoff, od globalnego systemu SWIFT i ograniczenie wymiany handlowej między UE a Rosją o ponad 10 miliardów euro.

Warunkowa zgoda Polski

Unia Europejska zapowiadała, że 10. pakiet sankcji przeciwko Rosji ma na celu utrudnienie finansowania wojny przez Kreml i uniemożliwienie Rosji sprowadzanie sprzętu technicznego i części zamiennych do broni używanej przeciwko Ukrainie.

Wcześniej Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał, że Polska wyraziła zgodę na przyjęcie 10. pakietu sankcji wobec Rosji, ale zgoda jest warunkowa i uzależniona od sześciu punktów.

Autorka/Autor:adso, pp

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: