TVN24 | Świat

Rosja ściąga żołnierzy i sprzęt w pobliże ukraińskiej granicy. Armia informuje o ćwiczeniach

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
Interfax, Ukraińska Prawda, PAP
Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą
Ćwiczenia żołnierzy Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji, graniczącego z Ukrainą Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/3
Ministerstwo Obrony Rosji Ćwiczenia żołnierzy rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego

W rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym na poligonach w obwodach: woroneskim, biełgorodzkim, briańskim i smoleńskim rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem około trzech tysięcy żołnierzy - przekazała rosyjska agencja Interfax, powołując się na Zachodni Okręg Wojskowy. Trzy pierwsze obwody bezpośrednio graniczą z Ukrainą, czwarty jest położony około 100 kilometrów od ukraińskiej granicy.

O rozpoczęciu ćwiczeń poinformowała rosyjska agencja Interfax, powołując się na służbę prasową Zachodniego Okręgu Wojskowego.

W manewrach bierze udział około 300 jednostek sprzętu wojskowego, w tym czołgi T-72B3, bojowe wozy piechoty BMP-2 i standardowa broń strzelecka - podał Interfax. Żołnierze przećwiczą "koordynację bojową różnych formacji" i opanują "nowe metody i taktykę wykonywania misji ogniowych w złożonym środowisku" - dodała agencja.

Jak podaje Interfax, ćwiczenia wojskowe rozpoczęły się na poligonach w obwodzie woroneskim, biełgorodzkim, briańskim i smoleńskim. Trzy pierwsze obwody graniczą z Ukrainą, czwarty jest położony około 100 kilometrów od ukraińskiej granicy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Czołg T-72B3mil.ru

Dziesiątki tysięcy żołnierzy w pobliżu granicy

Według amerykańskiego wywiadu i doniesień władz w Kijowie Rosja zgromadziła w pobliżu granic ukraińskich dziesiątki tysięcy żołnierzy i istnieje ryzyko, że może przypuścić ofensywę na Ukrainę.

Wcześniej amerykański dziennik "New York Times" napisał, że Rosja zaczęła przerzucać w pobliżu granicy z Ukrainą śmigłowce wojskowe. Zdaniem gazety może to być sygnał, że trwają przygotowania do ewentualnego ataku na Ukrainę.

Jednocześnie Rosja w odpowiedzi na apele Zachodu dotyczące deeskalacji sytuacji przedstawiła listę propozycji dotyczących "gwarancji bezpieczeństwa". Dotyczą między innymi aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, a także innej poradzieckiej republiki, Gruzji. Moskwa nie zgadza się, by kraje poradzieckie zostały członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, sprzeciwia się również tworzeniu amerykańskich baz wojskowych na terytorium państw należących wcześniej do ZSRR, które nie są członkami NATO.

Przedstawione w grudniu ubiegłego roku roszczenia Rosji dotyczą także "wykorzystywania infrastruktury krajów, które nie są członkami NATO, do prowadzenia jakiejkolwiek działalności wojskowej" oraz rozwijania współpracy wojskowej z tymi krajami, czyli Ukrainą i Gruzją.

Rozmowy USA z Rosją w Genewie

Do tych postulatów odniosły się między innymi Stany Zjednoczone. - Nie pójdziemy na kompromis w sprawie zasad, na których zbudowane jest bezpieczeństwo europejskie - odpowiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom: Rosjanie mają potencjał, by doprowadzić do deeskalacji >>>

Przedstawiciele Rosji i Stanów Zjednoczonych przeprowadzili w poniedziałek pierwszą rundę rozmów w Genewie dotyczących między innymi sytuacji wokół Ukrainy. Agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w rosyjskiej dyplomacji, podała, że "Waszyngton nie chce dyskutować o kwestii dotyczącej ewentualnego członkostwa Ukrainy w NATO bez udziału Kijowa".

Poniedziałkowe spotkanie delegacji obu krajów dało początek serii spotkań między przedstawicielami USA, NATO i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz Rosji.

Autor:tas//now

Źródło: Interfax, Ukraińska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości