Radio Swoboda: ranni wagnerowcy są leczeni w klinice w Petersburgu związanej z córką Putina

Źródło:
PAP

W prywatnej klinice medycznej w Petersburgu, powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina, leczeni są rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera - podało w środę Radio Swoboda.

Radio Swoboda powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych, z wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, u rannych najemników. Autorzy nagrania oświadczyli, że Prigożyn odwiedził "ciężko rannych żołnierzy przechodzących leczenie w jednej z petersburskich klinik". Prigożyn na nagraniu rozmawia z jednym z pacjentów, a w tle widać wnętrza kliniki.

Jak ocenia rozgłośnia, kadry powstały w klinice Moj Medicynskij Centr (ros. "moje centrum medyczne") na ulicy Małej Koniuszennej w centrum Petersburga. Wcześniej lecznica nosiła nazwę SOGAZ Medicyna, którą zmieniła z powodu sankcji zachodnich nałożonych na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ.

Jednym z właścicieli SOGAZ-u jest Michaił Szełomow, krewniak Władimira Putina. Innym jest biznesmen Jurij Kowalczuk, zaliczany przez media do najbliższych kompanów Putina.

W sierpniu 2022 roku przychodnie SOGAZ Medicyna zmieniły właścicieli - zostali nimi menadżerowie spółki Nomieko, firmy partnerskiej SOGAZ-u. Już w 2019 roku rosyjska redakcja BBC pisała o udziale Nomieko w projekcie budowy kompleksu medycznego w obwodzie leningradzkim, który - według SOGAZ-u - miał być jedną z najlepiej wyposażonych klinik na świecie. Akcjonariuszką Nomieko jest Maria Woroncowa - takie nazwisko, według mediów, nosi starsza córka Putina.

Już w 2021 roku Radio Swoboda informowało o pacjentach kliniki na Małej Koniuszennej należących do elity władz w Rosji. Rozgłośnia wymieniała wśród nich samego Kowalczuka i szefową wyższej izby parlamentu Rosji Walentynę Matwijenko.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: