Świat

Rosja gotowa na dialog z Polską, "jeśli Polska jest szczera w swoich deklaracjach"

Świat

Czaputowicz spotkał się z Ławrowem 17 maja w Helsinkachtwitter.com/mfa_russia, twitter.com/msz_rp
wideo 2/5

Przedstawiciel MSZ Rosji Artiom Kożyn powiedział w czwartek, że Rosja jest otwarta "na wszelki konstruktywny dialog" z Polską. - Tutaj najważniejsze jest, aby Polska była szczera w swoich deklaracjach - mówił. Ocenił także, że "jest wiele kwestii" i trzeba je omówić.

Przedstawiciel MSZ Rosji Artiom Kożyn, zastępca rzecznika MSZ, na cotygodniowej konferencji prasowej został zapytany o wypowiedź szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza na temat wznowienia Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych.

"Najważniejsze jest, aby Polska była szczera w swoich deklaracjach"

- Jesteśmy ogółem od dawna otwarci na wszelki konstruktywny dialog we wszystkich kwestiach. Tutaj najważniejsze jest, aby Polska była szczera w swoich deklaracjach. Jeśli Polacy są szczerzy, to na pewno warto jest to jakoś rozpatrzyć i jakoś rozpocząć ten dialog - powiedział Kożyn.

Podkreślił, że "jest rzeczywiście wiele kwestii i trzeba je omawiać". Dodał, że "być może mogłoby się to stać jakimś kolejnym pożytecznym formatem".

Czaputowicz w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji TASS mówił o przeprowadzonych w maju w Helsinkach rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Relacjonował, że zaproponował w relacjach dwustronnych wznowienie prac Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych. Wyjaśniał, że możliwa byłaby zmiana nazwy grupy czy jej składu oraz sformułowanie nowej tematyki. Czaputowicz podkreślił, że strona polska chciałaby wrócić do formuły dialogu ekspertów, aby stworzyć podstawę do wspólnej interpretacji trudnej historii.

Autor: KB/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MSZ_RP