TVN24 | Świat

Media: w walkach w Ukrainie zginął siostrzeniec wiceministra obrony Rosji

TVN24 | Świat

Autor:
tas,
akr/dap
Źródło:
Meduza, Radio Swoboda, fortanga.org, PAP
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim
Ukraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskimfacebook.com/sergey.gaidai.loga
wideo 2/5
facebook.com/sergey.gaidai.logaUkraina: zlikwidowaliśmy rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim

Rosyjskie niezależne media poinformowały, że w czasie walk w Ukrainie zginął Adam Chamchojew, dowódca kompanii desantowo-szturmowej i siostrzeniec rosyjskiego wiceministra obrony Junusa-bieka Jewkurowa. Później pojawiła się informacja, że wiceminister wziął udział w pogrzebie krewnego w miejscowości Karabułak.

Niezależny portal Meduza i rosyjska sekcja Radio Swoboda, powołując się na doniesienia mediów w Inguszetii - republiki na Kaukazie Północnym wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, poinformowały, że kapitan Adam Chamchojew, dowódca kompanii desantowo-szturmowej i siostrzeniec rosyjskiego wiceministra obrony Junusa-bieka Jewkurowa, zginął w nocy z sobotę na niedzielę.

Miejsca śmierci nie podano. W niedzielę ciało zmarłego miało zostać przewiezione do miasta Karabułak w Inguszetii.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Media: wiceminister obrony na pogrzebie Chamchojewa

Portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie, podał później, że Jewkurow - który był przez ponad 10 lat przywódcą Inguszetii - wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego.

Kanał Baza opublikował w niedzielę nagranie z pogrzebu Chamchojewa w jego rodzinnym mieście Karabułak w Inguszetii. Widać na nim, jak rosyjski polityk wita się ze starszyzną. Wiceminister złożył kondolencje i odleciał do Moskwy - podało to źródło.

CZYTAJ: BBC potwierdziła nazwiska 2336 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk w Ukrainie

Według doniesień inguskiego portalu The Magas Times Chamchojew skończył szkołę wojskową w Riazaniu, służbę wojskową odbywał w Uljanowsku. Inny tamtejszy portal, fortanga.org przekazał na kanale Telegram, że Chamchojew był synem siostry wiceministra obrony Junusa-bieka Jewkurowa.

Junus-biek Jewkurow. Zdjęcie archiwalne Oficjalny portal ingushetia.ru

- Jewkurow mu pomagał, budował jego karierę - powiedział rozmówca fortanga.org. Portal napisał, że "łącznie w czasie wojny w Ukrainie zginęło jak dotąd co najmniej 17 rdzennych mieszkańców Inguszetii, trzech innych zabitych żołnierzy służyło w 126. pułku gwardii rosyjskiej, stacjonującej w Nazraniu.

Portal Meduza przypomniał, że Junus-biek Jewkurow jest wiceministrem obrony Federacji Rosyjskiej od lipca 2019 roku. Wcześniej przez 12 lat kierował Inguszetią. W grudniu 2021 Jewkurow został awansowany do stopnia generała pułkownika.

W 2009 roku przeżył zamach na swoje życie. Pełnił różne funkcje dowódcze w wojskach powietrznodesantowych Rosji. Jest generałem Głównego Zarządu Wywiadu (GRU). Brał udział w operacjach na Kaukazie Północnym. W 1999 roku dowodził przejęciem przez oddziały rosyjskie kontroli nad lotniskiem w kosowskiej Prisztinie tuż przed przybyciem tam wojsk NATO. Operacja ta zirytowała USA, lecz w Rosji została uznana za śmiały czyn.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas, akr/dap

Źródło: Meduza, Radio Swoboda, fortanga.org, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oficjalny portal ingushetia.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości