Rosyjski dziennikarz trafi do kolonii karnej. To kara za artykuł o wojnie

Źródło:
PAP
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalneReuters Archive

Rosyjski sąd skazał na pięć i pół roku kolonii karnej dziennikarza Michaiła Afanasjewa. Według mediów przyczyną wszczęcia postępowania wobec publicysty była publikacja na temat 11 żołnierzy rosyjskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali zwolnieni ze służby za odmowę udziału w wojnie na Ukrainie.

Sąd w Rosji skazał na pięć i pół roku kolonii karnej redaktora naczelnego lokalnego wydania z regionu Chakasja Michaiła Afanasjewa za "nieprawdziwe informacje" na temat rosyjskiej armii.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Afanasjew, redaktor pisma "Nowyj Fokus", przebywał w areszcie od wiosny 2022 roku, kiedy została wobec niego wszczęta sprawa karna.

Sąd w Moskwiemos-gorsud.ru

Według mediów przyczyną wszczęcia postępowania była publikacja na temat 11 żołnierzy rosyjskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali zwolnieni ze służby za odmowę udziału w wojnie na Ukrainie.

Przedstawicielstwo UE w Rosji oceniło, że zarzut rozpowszechniania "nieprawdziwych informacji" o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie pod adresem dziennikarza jest absurdalny. Podkreśliło też, że jest to rażące ograniczenie wolności mediów i zapewniło, że UE popiera rosyjskie niezależne media.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mos-gorsud.ru