W Symferopolu na okupowanym Krymie wybuchł pożar w jednostce wojskowej - poinformowała agencja RBK-Ukraina, powołując się na lokalne kanały Telegramu. Mieszkańcy półwyspu opublikowali nagrania, na których widać płomienie i unoszące się kłęby czarnego dymu. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:02
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział w sobotę, że rosyjski przywódca Władimir Putin nie zostanie aresztowany w Brazylii, jeśli weźmie udział w spotkaniu państw G20 w Rio de Janeiro w przyszłym roku. Słowa brazylijskiego prezydenta cytuje Reuters - sama wypowiedź padła podczas wywiadu dla hinduskiego serwisu Firstpost.
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva (z lewej) i premier Indii Narendra Modi na szczycie G20
Lula zapowiedział, że Putin zostanie zaproszony na przyszłoroczne spotkanie G20, dodając, że on sam planuje wziąć udział w spotkaniu bloku krajów rozwijających się BRICS, które odbędzie się w Rosji przed spotkaniem w Rio.
"To, co mogę powiedzieć, to że jeśli będę prezydentem Brazylii, a on (Putin - red.) przyjedzie do Brazylii, nie ma mowy, żeby został aresztowany" - przekazał Lula.
- 3:50
"ONZ tak naprawdę nie do końca rozumie, co to za wojna. Nie rozumie, do czego może prowadzić takie stanowisko (zniesienie sankcji na Rosję w zamian za przywrócenie porozumienia zbożowego) ONZ. Stanowisko, które bezwzględnie zachęca Rosję do kontynuacji wojny, do zwiększenia skali wojny, do nasilenia ataków na infrastrukturę cywilną itp." – powiedział w sobotę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w telewizji.
Jego zdaniem ONZ chce skonfrontować się z Rosją kosztem Ukrainy, która celowo narusza dokumenty statutowe ONZ i zasady prawa międzynarodowego.
"Musimy zrozumieć, że ONZ naprawdę toleruje stanowisko Rosji i robi to regularnie" – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.
W lipcu agencja Reuters informowała, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przedłużenie umowy zbożowej w zamian za przyłączenie spółki zależnej Rosyjskiego Banku Rolnego do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.
- 3:06
Odłamki dronów spadły w nocy z soboty na niedzielę na cztery dzielnice Kijowa po rosyjskim ataku na to miasto - poinformował "The Kyiv Independent", powołując się na mera stolicy Witalija Kliczkę. W jednej z dzielnic strącone przez obronę powietrzną pozostałości spowodowały pożar. Mieszkańcom udało się ugasić ogień.
Według kijowskiej administracji wojskowej, infrastruktura w mieście nie została uszkodzona, odłamki spadły jednak między innymi na niektóre samochody.
Wcześniej ukraińskie wojsko ostrzegało przed groźbą ataków dronami i rakietami w wielu obwodach. Około północy polskiego czasu między innymi w Kijowie zostały uruchomione syreny alarmowe.
- 0:49
Siły ukraińskie dokonały potwierdzonego postępu na pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego oraz w zachodnim obwodzie zaporoskim - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Jak zaznaczyli w komunikacie eksperci, w sobotę ukraińscy żołnierze mieli dokonać ataku na południe od Bachmutu.
"Wojna Rosji na Ukrainie w coraz większym stopniu ogranicza rosyjską politykę lokalną i regionalną" - oceniają przedstawiciele ISW. Zaznaczają, że rosyjskie "władze regionalne w coraz większym stopniu skupiają się na swojej zdolności do generowania zasobów na wojnę".
- 23:23
Podczas chłodów, deszczów i w błocie trudniej jest walczyć. Ale kontrofensywa będzie kontynuowana - oświadczył w sobotę szef wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy, generał Kyryło Budanow. Jak podkreślił wiceszef HUR Wadym Skibicki, na okupowanych terenach Ukrainy, w tym na Krymie, przebywa już 420 tysięcy żołnierzy rosyjskich.
- 22:31
Koncesje udzielane Rosji jedynie zaogniają wojnę przeciwko Ukrainie, zamiast ją skończyć; popieramy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w jego apelu o zintensyfikowanie nakładanych na Rosję sankcji - zaznaczył minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna. Polityk skomentował w ten sposób słowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "aktywnym zaangażowaniu organizacji" w próby poprawienia warunków eksportu rosyjskich nawozów i zbóż
- 20:08
Polska nie uzna rosyjskich pseudowyborów organizowanych na okupowanych terenach Ukrainy – oświadczył minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau na platformie X (dawniej Twitter).
- 17:40
Nowe fragmenty drona podobnego do tych, jakich używa armia rosyjska, znaleziono na terytorium Rumunii – poinformowało rumuńskie Ministerstwo Obrony. Prezydent Klaus Iohannis powiedział, że wskazuje to na niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej kraju.
- 16:52
Na okupowanym przez siły rosyjskie Krymie doszło do eksplozji. W Symferopolu wybuchł pożar w jednostce wojskowej – poinformowała agencja RBK-Ukraina, powołując się na lokalne kanały Telegramu.
Mieszkańcy półwyspu opublikowali nagrania, na których widać płomienie i unoszące się kłęby czarnego dymu.
RBK-Ukraina podkreśla, że w ostatnich miesiącach na Krymie często dochodzi do wybuchów, przy czym czasem są to ataki rakietowe, a kiedy indziej przy użyciu dronów. Np. na początku sierpnia w ramach operacji specjalnej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uszkodzono okręt desantowy Oleniegorskij Gornia. - 16:30
W sobotę na rumuńskiej ziemi odnaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, których używa rosyjska armia - poinformowało ministerstwo obrony Rumunii.
Prezydent Klaus Iohannis ocenił, że to niedopuszczalne naruszenie przestrzeni powietrznej Rumunii. Przekazał też, że poinformował o sprawie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
- 15:49
Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec "użycia siły w celu zajęcia terytorium" i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie potępili jednak Rosji – wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej w sobotę podczas szczytu w Delhi.
Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy oceniło, że deklaracja grupy krajów G20 w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę "nie jest powodem do dumy", krytykując tekst za brak wzmianki o Rosji.
"Jest oczywiste, że udział strony ukraińskiej (w spotkaniu G20) pozwoliłby uczestnikom lepiej zrozumieć sytuację" – napisał na Facebooku rzecznik MSZ Oleg Nikołenko.
Zamieścił też swoją wizję jak powinno wyglądać właściwe stanowisko.
- 15:29
Partnerzy Ukrainy dostarczą więcej czołgów przeciwlotniczych Gepard do ochrony obiektów infrastruktury energetycznej - przekazał w wiadomości wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski podkreślił, że Ukraina mobilizuje wszystkie swoje siły w celu zwiększenia dostaw różnych systemów obrony powietrznej i zapewnienia fizycznej ochrony obiektów sieci energetycznej.
Zelenskiy / Official
Вже багато років у другу суботу вересня в нашій країні відзначають свій день одночасно дві професійні спільноти – це День фізичної культури і спорту та День українського кіно. І подібних збігів у нашому календарі надто багато. День юриста і День художника, День будівельника і День працівників ветеринарної медицини. Є співпадіння професійних днів і днів памʼяті. Зокрема, наступного року, у травні, День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу збігається із Днем науки. Очевидно, що є багато неприпустимих змішувань сенсів. Деякі професійні спільноти відзначають свій день ще за радянськими лекалами. Деякі надзвичайно важливі дні памʼяті та дні українських здобутків узагалі не відображені в нашому офіційному календарі. Деякі професійні спільноти, чия робота заслуговує і поваги, і уваги, поки що не мають свого професійного дня – наприклад, спільнота українських істориків. Власне, я доручив Уряду України, відповідним державним інституціям переглянути всю цю систему державної уваги й оновити її – справедливо і логічно. А сьогодні я дякую всім, хто приносить Україні спортивні перемоги, хто тренує наших спортсменів, хто навчає дітей правильній спортивній міцності й зараз – це надзвичайно важливо – додає українську спортивну інфраструктуру, відповідний досвід наш спортивний, досвід фізичної культури до нової системи реабілітації, до системи відновлення українців і українок після поранень. І сьогодні ж, у День українського кіно, я дякую всім працівникам, усім працівницям нашої кіногалузі за кожне єднання емоцій, яке наші люди, дорослі й діти, зараз відчувають, дивлячись українське кіно, український серіал, українську документалістику. Нація, яка має власне сильне й емоційне кіно, матиме і свою впевнену долю в цьому світі, свої мрії та власне бачення життя. Слава всім, хто посилює Україну! Дякую всім, хто бʼється заради нашої держави та хто здобуває Україні потрібні результати! Слава Україні!
- 15:08
Rosja zdecydowała się zabezpieczyć swoje statki na Morzu Czarnym, ukrywając je za statkami cywilnymi. Zmniejszyła się liczba lotniskowców rakietowych na wodach Morza Czarnego, a także masowe ataki rakietowe na Ukrainę. Może to wskazywać, że Rosjanie gromadzą rakiety na potrzeby przyszłych masowych uderzeń – informuje 24 Kanał.
- 14:06
Przez spotkaniem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, minister spraw zagranicznych Japonii Hayashi Yoshimasa pojawił się pod pomnikiem ofiar rosyjskiej inwazji na Buczę
- 13:49
Wołodymyr Zełenski spotkał się z japońskim ministrem spraw zagranicznych Haayashi Yoshimasą.
"Uzgodniliśmy, że w następstwie Deklaracji G7 tego lata rozpoczniemy rozmowy w sprawie dwustronnego ukraińsko-japońskiego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Jestem wdzięczny Japonii za pozostanie naszym kluczowym partnerem w Azji i wspieranie Ukrainy" - napisał prezydent Ukrainy.
- 13:43
Rosyjskie wojsko zaczęło przenosić do wsi Robotyne posiłki z innych rejonów frontu, czując presję na swoje linie obronne – informuje Ukraińska Prawda powołując się na brytyjski wywiad wojskowy.
Siły ukraińskie miały wejść na rosyjską wielopoziomową linię obrony zlokalizowaną na wschód od wsi Robotyne, piechota ma kontynuować stopniowy postęp taktyczny i niszczyć siły rosyjskie.
Dodatkowo brytyjski wywiad informuje o utrzymywaniu presji na pozycje rosyjskie na południe od Bachmuta, gdzie siły ukraińskie stopniowo posuwają się między Kliszczejewką a Andrijówką.
"Jest bardzo prawdopodobne, że Rosja przerzuciła siły z innych obszarów frontu w celu zastąpienia wyczerpanych jednostek wokół Robotyne. Przemieszczenia te prawdopodobnie ograniczają zdolność Federacji Rosyjskiej do prowadzenia własnych działań ofensywnych w innych obszarach frontu" – zauważa wywiad.
- 13:23
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyjechał do Lwowa, gdzie spotkał się z merem tego miasta Andrijem Sadowym. "Witamy najlepszego przyjaciela Ukrainy" - napisał Sadowy na portalu X
- 13:18
Dwa ukraińskie drony kamikadze zaatakowały rosyjski sztab wyborczy w okupowanej wsi Skelky w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - pisze w sobotę portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Rosjanie wykorzystują zaatakowane pomieszczenie do przechowywania biuletynów wyborczych i dokumentów - dodano.
Według SBU po eksplozjach okupanci otoczyli pobliskie ulice, rozpoczęli sprawdzanie ludzi i unieśli w powietrze swoje drony.
.РБК-Україна
⚡️⚡️ СБУ атакувала дронами-камікадзе "виборчий" штаб рашистів на Запоріжжі, - джерела Джерела в СБУ повідомили РБК-Україна, що два українські дрони-камікадзе завітали у "виборчий" штаб росіян в окупованому селі Скельки Василівського району. Його окупанти використовують для зберігання виборчих бюлетенів і документів. Як повідомляють в СБУ, після вибухів окупанти оточили прилеглі вулиці, почали перевіряти людей, підняли в повітря свої безпілотники.
W Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy trwają wybory parlamentarne i regionalne. Jak informowała 4 września agencja Ukrinform, m.in. na zajętych przez Kreml ziemiach obwodu chersońskiego głosowanie zaczęło się już kilka dni wcześniej. Najeźdźcy mieli tam zmuszać cywilów do udziału w nielegalnych wyborach, grożąc im bronią.
Przeprowadzenie pseudowyborów skrytykowało wiele podmiotów międzynarodowych. Departament Stanu USA przekazał, że działania Rosji świadczą o jej rażącym lekceważeniu zasad Karty Narodów Zjednoczonych, takich jak poszanowanie suwerenności państwa i integralności terytorialnej, które stanowią podstawę globalnego bezpieczeństwa i stabilności. - 12:26
"Nasi żołnierze są najlepsi, jestem dumny z każdego z nich, wszystkich, którzy gdy utrzymują swoje pozycje, odpierają rosyjskie ataki i niszczą rosyjskich terrorystów. Udało nam się wyzwolić naszą ziemię od okupantów i to jest najważniejsze" – napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W kolejnym wpisie przekazał, że trwa realizacja planu ochrony systemu energetycznego i infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi nalotami, ochrony portów w obwodzie odeskim, infrastruktury korytarzy zbożowych, ochrony obszarów przyfrontowych i przygotowania do sezonu zimowego.
Poinformował, że otrzymał w tych kwestiach raporty od premiera, Ministerstwa Energii, Ukrenergo (operator przesyłu energii elektrycznej), Ukrhydroenergo (główna firma produkująca energię wodną na Ukrainie), JSC Naftogaz (przedsiębiorstwo naftowo-gazowe) i Sztabu Generalnego. "Wszystkie zadania zostały rozdane. Praca trwa" - podkreślił.
- 12:10
Kreml oświadczył w sobotę, że podtrzymuje swoje warunki powrotu do porozumienia zbożowego z Morza Czarnego, z którego zrezygnował w lipcu – informuje Reuters.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja potrzebuje ponownego podłączenia swojego państwowego banku rolnego, a nie spółki zależnej banku, jak proponuje ONZ, do międzynarodowego systemu płatności bankowych SWIFT.
- Wszystkie nasze warunki są doskonale znane. Nie wymagają interpretacji, są absolutnie konkretne i to wszystko jest absolutnie osiągalne – powiedział Pieskow. - Dlatego Rosja podtrzymuje swoje odpowiedzialne, jasne i konsekwentne stanowisko, które wielokrotnie wyrażał prezydent - dodał.
W lipcu 2022 r. Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych wynegocjowały porozumienie w sprawie Morza Czarnego, aby umożliwić Ukrainie eksport zboża drogą morską pomimo wojny i złagodzić światowy kryzys żywnościowy. Towarzyszyło mu porozumienie ułatwiające rosyjski eksport żywności i nawozów, które zdaniem Moskwy nie zostało zrealizowane.
Bezkompromisowe ponowne przedstawienie przez Moskwę swojego stanowiska nastąpiło pięć dni po spotkaniu prezydenta Władimira Putina z Tayyipem Erdoganem i omówieniu kwestii zboża. Wydaje się, że Rosję zachęciło oświadczenie Erdogana wygłoszone na tym spotkaniu, że Ukraina powinna "złagodzić swoje podejście" w rozmowach na temat wznowienia porozumienia i eksportować więcej zboża do Afryki niż do Europy". Ukraina oświadczyła, że nie zmieni swojego stanowiska i nie będzie "zakładnikiem rosyjskiego szantażu".
Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin. Spotkanie w Soczi
- 11:55
- Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy obserwują sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, w minionym tygodniu słyszeli liczne eksplozje, co może świadczyć o intensyfikacji działań wojskowych w okolicy - przekazał dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Eksperci powiadomili, że słyszeli w minionym tygodniu w okolicy elektrowni ponad 20 wybuchów. Jak podkreślił Grossi, większa intensywność działań zbrojnych potencjalnie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu - czytamy w komunikacie organizacji. Zaznaczył, że sytuacja na terenie kontrolowanej przez rosyjskie siły elektrowni pozostaje bardzo niepewna.
Grossi poinformował też, że członkowie misji MAEA wciąż nie otrzymali dostępu do dachów czterech reaktorów elektrowni. MAEA zwróciła się z wnioskiem o przeprowadzenie inspekcji wszystkich sześciu maszynowni po kolei, jednak eksperci nie otrzymali do nich dostępu. - 10:31
"Niebiesko-żółta flaga poleciała w kierunku Doniecka. Niech przypomni okupantom, czyje to naprawdę miasto" - napisał Witalij Barabasz, mer Awdijiwki, który opublikował nagranie z wypuszczania flagi przez ukraińskich żołnierzy
- 9:56
Ukraińska flaga przeleciała nad ranem nad okupowanym Donieckiem. Stoją za tym ukraińscy żołnierze, którzy w Awdijiwce w obwodzie donieckim z okazji Dnia Miasta przytwierdzili do wielkiej niebiesko-żółtej flagi kilkadziesiąt balonów z helem i wypuścili w niebo
- 9:37
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o stratach liczbowych Rosjan. Tylko ostatniej doby agresor stracił 600 żołnierzy, 36 systemów artyleryjskich, 34 pojazdy i cysterny, 18 dronów, 15 czołgów i 13 bojowych wozów opancerzonych. Od początku inwazji zbrojnej 24 lutego 2022 roku straty sił rosyjskich sięgnęły 268 140 żołnierzy.
- 9:02
Z powodu braku miejsc w szpitalach na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego Rosjanie umieścili rannych w kostnicach - informuje lojalny wobec Kijowa gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Artem Łysohor.
W szpitalach na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego Rosjanie nie nadążają zwalniać miejsc - wszystkie są stale zajęte - napisał Łysohor w komunikatorze Telegram.
Jak dodał, dlatego na przykład w Ałczewsku ranni zostali rozmieszczeni w kostnicy. Gubernator przekazał, że ranni byli tam przywiezieni razem z żołnierzami zabitymi pod miastem Kreminna. - 8:49
Stacja CNN podała w czwartek, że Elon Musk w 2022 roku czasowo wyłączył satelitarną sieć internetową Starlink, by zakłócić atak ukraińskich podwodnych dronów na flotę rosyjskich okrętów u wybrzeży Krymu. "Dlaczego niektóre osoby tak bardzo chcą bronić zbrodniarzy wojennych i ich chęci mordowania?" - skomentował te doniesienia Mychajło Podolak, doradca w biurze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
W piątek Elon Musk odniósł się do tych doniesień we wpisie zamieszczonym na swojej platformie X (dawniej Twitter). Zaznaczył, że w momencie ukraińskiego ataku w regionie, o którym mowa sieć Starlink nie była aktywna. "SpaceX nieczego nie dezaktywował" - prostował szef SpaceX'u
"Otrzymaliśmy pilną prośbę od władz (Ukrainy - red.), by aktywować sieć Starlink na całej trasie aż do Sewastopola. Oczywistym zamiarem było zatopienie większości zakotwiczonej tam rosyjskiej floty" - napisał. "Gdybym spełnił ich prośbę, SpaceX byłby współwinny poważnemu aktowi wojny i eskalacji konfliktu" - dodał.
Władze ukraińskie nie odniosły się jeszcze do tego oświadczenia.
- 8:16
USA. Prezydent Zełenski dla CNN: śmierć Prigożyna pokazuje, ile warte są układy z Putinem
- 8:14
Grupa Wagnera w Afryce. Kto przejmie schedę po Jewgieniju Prigożynie?
- 7:59
Z niezapowiedzianą wizytą przybył do Kijowa szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi. Jak poinformowała w sobotę agencja Kyodo, powołując się na rząd w Tokio, "wizyta ma służyć wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją".
Hayashi, który w piątek gościł w Polsce, spotka się m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.
Japonia wspiera Kijów i nałożyła wiele sankcji na Rosję po jej agresji na Ukrainę. Pacyfistyczna konstytucja nie pozwala jednak władzom w Tokio na przekazywanie Ukrainie broni.
To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych Japonii od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W marcu br. wizytę w Kijowie złożył premier Fumio Kishida. - 6:15
"Financial Times": Elon Musk bez pytania przekazał biografowi korespondencję z ukraińskim wicepremierem
- 4:39
Instytut Studiów nad Wojną: Według doniesień siły rosyjskie dokonały znaczących zmian w swoim dowodzeniu i kontroli na Ukrainie, aby chronić infrastrukturę dowodzenia i usprawnić wymianę informacji. Siły ukraińskie nadal posuwały się na południe od Bachmutu i w zachodnim obwodzie zaporoskim.
- 4:15
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego 2023 w kościele San Antonio de los Alemanes w stolicy Hiszpanii odbył się recital organowy dwóch zaproszonych artystów ukraińskich - Georgija Kurkova i Elizavety Bilokopytovej - poinformowała dyrektor Instytutu Polski w Madrycie Gabriela Słowińska.
- 4:09
USA prawdopodobnie wkrótce przekażą Ukrainie rakiety ATACMS - poinformowała telewizja ABC News, powołując się na źródła w administracji Joe Bidena. Jest to dalekosiężna broń, o którą od dawna zabiega Kijów.
- One nadchodzą - powiedział jeden z rozmówców telewizji. Zastrzegł jednak, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Drugi stwierdził, że decyzja "jest na stole", choć dodał, że jej zatwierdzenie może zająć miesiące.
- 4:01
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 3:42
- Działamy metodycznie, określamy najbardziej krytyczne cele i najbardziej krytyczne obiekty dla samej Federacji Rosyjskiej. Są to obiekty wojskowe, obiekty kompleksu zbrojeniowego, dzięki którym produkowane są rakiety, drony i są to obiekty logistyki. Więc celów jest wiele" - oznajmił Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Podkreślił, że wszystkie te cele są ponumerowane, określone według hierarchii, określone zostało ich znaczenie. - I celowo niszczymy je po to, by zmniejszyć potencjał Rosji i osiągnąć efekt domina, kiedy zniszczenie jednego przedsiębiorstwa doprowadzi do tego, że inne (przedsiębiorstwa), które polegają na jego produkcji, przestaną produkować wojskowe wyroby - dodał.
Skibicki zaznaczył, że Ukraina wykorzystuje w tym celu drony, systemy rakietowe oraz agentów na terytorium Rosji.
- 3:35
UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, poinformowała, że blisko połowa ukraińskich dzieci-uchodźców nie trafiła do szkół w ubiegłym roku szkolnym, a setki tysięcy są zagrożone dalszym pozostawaniem poza systemami edukacyjnymi.
W opublikowanym właśnie raporcie “Education on Hold" ("Edukacja na Hamulcu") organizacja zwraca uwagę na językowe, administracyjne i prawne bariery, utrudniające uchodźczym dzieciom przyjęcie do szkół. Wymienia brak informacji o istniejących opcjach edukacyjnych, obawy rodziców, którzy nie są pewni czy zapisać dziecko do szkoły wobec nadziei na rychły powrót do ojczyzny oraz obawy, jak nauka w cudzoziemskiej szkole wpłynie na późniejsza reintegrację dziecka przez ukraiński system szkolny.
Innym problemem jest brak szkół w krajach przyjmujących. Wobec bezprecedensowych liczb dzieci-uchodźców, które pojawiły się w pierwszych wojennych miesiącach, nie wszystkie państwa były w stanie wygospodarować nauczycieli i miejsca w szkołach.
UNHCR obawia się, że jeżeli nie zostaną zintensyfikowane wysiłki, setki tysięcy dzieci stracą kolejny rok edukacji. Podkreśla, że szczególnie ważne jest przekazanie rodzicom szczegółowych informacji na temat opcji edukacyjnych wraz z przedstawieniem ich w świetle ukraińskiego systemu edukacyjnego. Organizacja zauważa, że należy wprowadzić szybkie procedury wzajemnego uznawania ocen i świadectw, aby ułatwić dzieciom zarówno dłuższe pobyty, jak i powrót do ukraińskiego systemu edukacji. - 2:38
Sąd w Rosji skazał na pięć i pół roku kolonii karnej redaktora naczelnego lokalnego wydania z regionu Chakasja Michaiła Afanasjewa za "nieprawdziwe informacje" na temat rosyjskiej armii.
- 2:21
Wywiad wojskowy Ukrainy ma listę rosyjskich obiektów strategicznych przeznaczonych do zniszczenia i "metodycznie nad nią pracuje" - przekazał przedstawiciel służb Wadym Skibicki.
- Pracujemy metodycznie, identyfikujemy najważniejsze cele i obiekty najbardziej krytyczne dla Rosji. Są to obiekty wojskowe, obiekty kompleksu obronno-wojskowego, które zapewniają produkcję rakiet i dronów i są to obiekty, które dotyczą logistyki. Więc celów jest wiele - stwierdził Skibicki.
- 2:10
Przerwa w nakładaniu sankcji na Rosję jest zbyt długa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Obecnie widzimy zbyt długą sankcyjną przerwę ze strony partnerów. I zbyt aktywne próby obejścia sankcji przez Rosję" - oznajmił Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Ukraiński przywódca dodał, że wolny świat powinien podejmować więcej decyzji oraz powinien unikać wszelkich prób wykorzystywania "firm wolnego świata, technologii wolnego świata, produkcji wolnego świata do walki przeciwko wolności".
- 0:42
Miliarder Elon Musk przekazał bez pytania swojemu biografowi prywatną korespondencję z ukraińskim wicepremierem do spraw transformacji cyfrowej Mychajłem Fedorowem - napisał brytyjski dziennik "Financial Times".
Wiadomości dotyczyły ograniczenia przez Muska dostępu do satelitarnej sieci internetowej Starlink - podał "FT". Fedorow zwrócił się do Muska o przywrócenie dostępu do sieci wojskom ukraińskim.
Fedorow powiedział w piątek "FT", że nie był świadomy, iż biograf Muska - Walter Isaacson - otrzymał i zamieścił za zgodą miliardera korespondencję w książce, która jeszcze nie została opublikowana. - To nie jest zbyt ładne - ocenił wicepremier. - Nigdy nie pokazywałem naszej korespondencji publicznie ani nie rozmawiałem o niej - zapewnił.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Denis Kudlayb/Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu