Rakiety spadły w nocy, ponowny ostrzał Zaporoża. "Trzymajmy się!"

Źródło:
PAP
Zaporoże ostrzelane przez Rosjan
Zaporoże ostrzelane przez RosjanNexta, Ukrainska Prawda
wideo 2/21
Zaporoże ostrzelane przez Rosjan (nagranie z niedzielnego poranka)Nexta, Ukrainska Prawda

Rosjanie ostrzelali w nocy z niedzieli na poniedziałek budynki mieszkalne w Zaporożu na wschodzie Ukrainy. Lokalne władze podały, że są ranni. Zniszczony został wielopiętrowy budynek mieszkalny. To drugi w ciągu ostatniej doby rosyjski atak rakietowy na to miasto. W poprzednim zginęło co najmniej 13 osób.

Informację podał w poniedziałek nad ranem szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. "W wyniku ataku rakietowego na centrum Zaporoża ponownie wielopiętrowy budynek mieszkalny został zniszczony (...) Są ranni" - napisał w serwisie społecznościowym Telegram. "Ratownicy, lekarze i wszystkie odpowiednie służby pracują na miejscu tragedii. Ludzie otrzymują niezbędną pomoc. Trzymajmy się!" - dodał.

Poprzedni rosyjski ostrzał rakietowy Zaporoża, przeprowadzony w niedzielę nad ranem, spowodował śmierć co najmniej 13 osób. Kolejnych 87, w tym 10 dzieci, zostało rannych.

Zełenski: poniosą odpowiedzialność

"Absolutna nikczemność. Absolutne zło. Barbarzyńcy i terroryści (…) poniosą odpowiedzialność" - napisał w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

Następnie, w wieczornym wystąpieniu powiedział: - Ataki z ostatniej nocy były kontynuacją serii ataków rakietowych na Zaporoże, które tylko w tym tygodniu, od 3 października, zabrały życie co najmniej 43 osób.

W wyniku ostatniego ataku rakietowego na Zaporoże, jest już - jak poinformował Zełenski - 14 ofiar śmiertelnych i liczba ta może wzrosnąć, bo wciąż trwa usuwanie gruzów zrujnowanych budynków mieszkalnych. - To był świadomy atak. Ci, którzy wydali rozkazy, i ci, którzy je wykonywali, wiedzieli w co celują - powiedział ukraiński prezydent, komentując trafienie rakietą Ch-22 w dziewięciopiętrowy budynek.

- Były jeszcze ataki na Charków, miasta Donbasu, inne miasta Ukrainy. Były ataki z irańskich dronów, ataki lotnicze. Absolutna większość z nich była skierowana na infrastrukturę cywilną Ukrainy, na cywilów - wymieniał Zełenski.

- Jeśli ktoś chce negocjacji, to czegoś takiego nie robi. A jeśli jest terrorystą, to robi właśnie to - dodał.

Terrorystów, jak powiedział ukraiński prezydent, trzeba unieszkodliwiać. - Terroryzm to jest przestępstwo, które powinno być ukarane. Terroryzm na poziomie państwowym to jedna z najstraszniejszych zbrodni międzynarodowych, która zagraża nie tylko komuś jednemu, ale całej społeczności międzynarodowej - oświadczył.

Ołena Zełenska: Rosja jest państwem terrorystycznym

"Nie ma wątpliwości - Rosja jest państwem terrorystycznym" - napisała w niedzielę pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, posługując się anglojęzycznym hasztagiem #RussiaIsATerroristState.

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Raporty: