Trybunał ONZ chce zapobiec "częściowej lub całkowitej zagładzie" Rohindżów

Autor:
akw\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wezwał władze Birmy do podjęcia pilnych kroków na rzecz ochrony muzułmańskiej mniejszości Rohindżów i do niedopuszczania do działań, które stanowiłyby ludobójstwo.

Rohindżowie nadal są "poważnie zagrożeni ludobójstwem" - ocenił Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), dodając, że Birma musi "podjąć wszelkie kroki w ramach swoich kompetencji, by zapobiec wszelkim działaniom" zakazanym przez konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku.

Dodano, że władze Birmy muszą wpłynąć na swoje wojsko i inne uzbrojone formacje, by zapobiec przemocy wobec Rohindżów, "mającej na celu wywołanie fizycznej całkowitej lub częściowej zagłady". MTS zobowiązał władze Birmy do złożenia w ciągu czterech miesięcy raportu z podjętych kroków w celu dostosowania się do czwartkowej decyzji.

Proces w sprawie ludobójstwa Rohindżów w Birmie rozpoczął się przed MTS w grudniu. Pozew przeciwko Birmie w sprawie "aktów ludobójstwa" złożyła Gambia, upoważniona przez 57 państw należących do Organizacji Współpracy Islamskiej.

Panel składający się z 17 sędziów jednogłośnie zgodził się na zobowiązanie Birmy do ochrony wszelkich dowodów przestępstwa, które mogłyby być wykorzystane przez trybunał podczas późniejszych przesłuchań. Reuters zaznacza możliwość, że na ostateczny wyrok MTS trzeba będzie czekać latami. Czwartkowa decyzja dotyczy jedynie środków tymczasowych.

RAPORT tvn24.pl: Dramat Rohindżów

CZYTAJ WIĘCEJ: "Życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej"

Dramat Rohindżów

W sierpniu 2017 roku ponad 740 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohindża uciekło z zamieszkanej w większości przez buddystów Birmy po ofensywie wojskowej dokonanej w odwecie za ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohindżów (ARSA) na posterunki policji i bazę wojskową. Prześladowani przez birmańskie siły zbrojne i buddyjskie milicje uciekinierzy znaleźli schronienie w wielkich prowizorycznych obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.

Z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ wynika, że podczas ucieczki Rohindżowie padali ofiarą masowych mordów oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohindżów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Birmańskie władze odrzucają oskarżenia o czystki etniczne i ludobójstwo. Informują, że powołały specjalne komisje śledcze do zbadania możliwych nadużyć.

Inicjatywa Gambii nie jest jedyną wszczętą obecnie procedurą sądową przeciwko Birmie. W listopadzie Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), również z siedzibą w Hadze, odpowiedzialny za rozliczanie najcięższych zbrodni na świecie, wyraził zgodę, aby jego prokuratorzy wszczęli śledztwo w sprawie wypędzenia Rohindżów z Birmy do Bangladeszu i ustalili, czy była to zbrodnia przeciwko ludzkości.

Źródło: PAP

Autor:akw\mtom\kwoj

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości