Dramat Rohindżów

8 września 2017

Wykryto pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w obozie zamieszkałym przez Rohindżów. Wirus może być dla nich przekleństwem. Od lat żyją w skrajnej biedzie, w złych warunkach sanitarnych, a to dla SARS-CoV-2 okazja, by szybko się rozprzestrzenić. Organizacje humanitarne apelują o szybką pomoc. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Komisja Europejska przeznacza dodatkowe 10 milionów euro na pomoc humanitarną dla muzułmańskiej grupy etnicznej Rohindża w Birmie i Bangladeszu. - Wsparcie Unii Europejskiej pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej - tłumaczył unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Przedstawiono niepełny i wprowadzający w błąd obraz rzeczywistej sytuacji w stanie Rakhine - mówiła w środę Aung San Suu Kyi podczas drugiego dnia przesłuchań w sprawie ludobójstwa Rohindżów. Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze rozpoczął się we wtorek proces w sprawie ludobójstwa muzułmańskiej mniejszości Rohindżów w Birmie.

Przebywający na uchodźstwie w Bangladeszu członkowie mniejszości Rohindżów odmówili powrotu do Birmy, jeśli tamtejsze władze nie uznają ich za grupę etniczną i nie będą przestrzegać ich podstawowych praw. Poinformowali o tym w niedzielę przywódcy uchodźców po dwudniowych rozmowach z birmańską delegacją rządową, która przybyła do przygranicznego regionu Cox's Bazar.