"Życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej"


Komisja Europejska przeznacza dodatkowe 10 milionów euro na pomoc humanitarną dla muzułmańskiej grupy etnicznej Rohindża w Birmie i Bangladeszu. - Wsparcie Unii Europejskiej pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej - tłumaczył unijny komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Wcześniej w tym roku Komisja Europejska ogłosiła, że przeznaczy 33 mln euro na pomoc dla Rohindżów.

"Życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej"

- Wsparcie Unii Europejskiej pomogło uratować niezliczoną liczbę osób w ciągu ostatnich dwóch lat od wybuchu kryzysu. Nie może się teraz zatrzymać, ponieważ życie setek tysięcy Rohindżów opiera się na pomocy humanitarnej. Dzisiejsza decyzja o dodatkowym finansowaniu to kolejny wyraźny znak, że UE pozostaje zaangażowana w utrzymanie tej pomocy tak długo, jak to konieczne - powiedział w poniedziałek komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Dodał, że jednocześnie UE nadal pracuje nad zapewnieniem warunków bezpiecznego, godnego i trwałego powrotu ludności Rohindża do Birmy.

Dodatkowe 10 milionów euro zostanie przeznaczone na opiekę zdrowotną i żywność. Miliony uchodźców z tej grupy etnicznej cierpią na niedożywienie, a w ciągu ostatnich miesięcy warunki ich życia uległy pogorszeniu.

Rohindżowie uciekli do Bangladeszu

W sierpniu 2017 roku ponad 740 tys. przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej Rohindża uciekło z zamieszkanej w większości przez buddystów Birmy po ofensywie wojskowej dokonanej w odwecie za ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohindżów (ARSA) na posterunki policji i bazę wojskową. Prześladowani przez birmańskie siły zbrojne i buddyjskie milicje uciekinierzy znaleźli schronienie w wielkich prowizorycznych obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.

W sumie prawie milion uchodźców mieszka w obozach w prowincji Koks Badźar w Bangladeszu i jest całkowicie zależna od pomocy humanitarnej.

Ponad 140 milionów euro funduszy wsparcia

Od 2017 roku Unia Europejska przekazała łącznie ponad 140 milionów euro na pomoc tej grupie etnicznej, zarówno w Birmie, jak i Bangladeszu. UE finansuje schronienia, opiekę zdrowotną, dostęp do wody i urządzeń sanitarnych, pomoc żywieniową, edukację i usługi ochronne. Około 600 tys. osób z tej grupy etnicznej nadal mieszka w stanie Arakan (Rakhine) w Birmie, cierpiąc z powodu przedłużającego się kryzysu humanitarnego. Władze Birmy ograniczają im możliwości przemieszczania się, jednocześnie odmawiając obywatelstwa i praw.

Z ustaleń misji rozpoznawczej ONZ wynika, że podczas ucieczki Rohindżowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohindżów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie. Birmańskie władze odrzucają oskarżenia o czystki etniczne i ludobójstwo. Informują też, że powołały specjalne komisje śledcze do zbadania możliwych nadużyć.

Zanim rozpoczęła się ucieczka Rohindżów, ich liczbę w Birmie szacowano na około miliona. Stanowili oni większość w leżącym na zachodzie tego kraju stanie Arakan. Według ONZ są oni jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych na świecie.

Muzułmanie Rohindża uciekają z BirmyMaciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: