"Służby pracują na najwyższych obrotach, udaremniają różnego rodzaju akcje sabotażu"

Źródło:
TVN24
Kosiniak-Kamysz: nasze myśli są z premierem Ficą
Kosiniak-Kamysz: nasze myśli są z premierem FicąTVN24
wideo 2/21
Kosiniak-Kamysz: nasze myśli są z premierem FicąTVN24

- Nasze myśli i modlitwy biegną w stronę premiera Ficy, jego najbliższych, jego rodziny. To jest najtrudniejsza walka, którą chyba toczy w swoim życiu - mówił w "Tak jest" wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON twierdzi, że "Europa jest na zakręcie, świat jest na zakręcie w swojej historii, która jest chyba najtrudniejsza od końca II wojny światowej".

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Zamach komentował na antenie TVN24 w programie "Tak jest" wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nasze myśli i modlitwy biegną w stronę premiera Ficy, jego najbliższych, jego rodziny. To jest najtrudniejsza walka, którą chyba toczy w swoim życiu. Tutaj należy się wsparcie wszystkim mieszkańcom, wszystkim obywatelom Słowacji, naszym sąsiadom. Serdecznie ich wspieramy i na pewno będziemy otaczać wsparciem i opieką na tyle, ile w takiej sytuacji jest to możliwe - mówił Kosiniak-Kamysz.

Pytany, czy w ostatnim czasie docierały informacje do państw NATO o zagrożeniu próbami zamachu, odpowiedział, że nie było "tak sprecyzowanych" informacji o zagrożeniu, ale trafiają do państw Unii Europejskiej informacje "o zagrożeniu dla bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Unii Europejskiej". - Wszędzie są podniesione stany gotowości. Służby pracują na najwyższych obrotach, udaremniają różnego rodzaju akcje sabotażu - mówił.

ZOBACZ TEŻ: Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

Moment ataku na Roberta Fico. Nagranie
Moment ataku na Roberta Fico. Nagranie

"Europa jest na zakręcie, świat jest na zakręcie"

Wicepremier powiedział, że Polska powinna wyciągnąć wnioski z tego, co stało się w Słowacji. - Bardzo łatwo kogoś obrazić, bardzo łatwo kogoś obrzucić jakimś słowem. Od krzywdy, którą wyrządza słowo, już bardzo jest blisko do krzywdy wyrządzonej w sposób fizyczny - do strzału, do pchnięcia nożem - powiedział gość "Tak jest".

- Widać, że Europa jest na zakręcie, świat jest na zakręcie w swojej historii, która jest chyba najtrudniejsza od końca II wojny światowej. Te zagrożenia ze strony Rosji, wojna w Ukrainie, podziały społeczne, populiści, którzy zyskują pogłos, emocje i łatwość rzucania różnego rodzaju fake newsów, kłamstw i niszczenia ludzi za pomocą czasem jednego słowa, a jak to słowo nie wystarczy, to za pomocą pistoletu czy noża - uważa wicepremier.

Autorka/Autor:ek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24