Porozumienie między Izraelem a Hamasem. Główny negocjator potwierdza

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, CNN, BBC, PAP
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a Izraelem
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24 BiS
wideo 2/8
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24 BiS

Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - przekazał premier Kataru. Kraj ten był głównym negocjatorem umowy. Jak napisała agencja Reutera, porozumienie mogłoby zakończyć trwający od 15 miesięcy konflikt na Bliskim Wschodzie.

Początkowo o porozumieniu informowały media, powołując się na urzędników zaznajomionych ze sprawą. Niedługo później premier Kataru Muhammad ibn Abdul Rahman Al Thani potwierdził osiągnięcie porozumienia.

Wcześniej agencja Reuters, powołując się na urzędnika zaznajomionego ze sprawą, przekazała, ze umowa obejmuje sześciotygodniową początkową fazę zawieszenia broni i zakłada stopniowe wycofywanie sił izraelskich oraz uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas w zamian za palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael.

Jak napisał Reuters, zgoda obu stron na porozumienie "otwiera drogę do możliwego zakończenia 15-miesięcznej wojny, która wywróciła do góry nogami Bliski Wschód".

Media o porozumieniu

O konsensusie między Izraelem a Hamasem informował też reporter agencji Axios, powołując się na urzędnika z USA.

- Hamas zatwierdził porozumienie i przekazał swoją odpowiedź mediatorom - powiedział w rozmowie z CNN jeden z liderów tej organizacji Basem Naim.

Anonimowy przedstawiciel Hamasu informował zaś BBC, że mediatorom z Kataru i Egiptu przekazano informację, iż ugrupowanie zatwierdziło porozumienie. Według brytyjskiego nadawcy, zgodę osiągnięto po spotkaniu premiera Kataru z negocjatorami z ramienia Hamasu i osobno z przedstawicielami strony izraelskiej. Katar jest jednym z głównych negocjatorów porozumienia.

Katarscy urzędnicy mają zorganizować konferencję prasową w Dosze.

Media: jest porozumienie między Izraelem a Hamasem. Jacek Stawiski komentuje
Media: jest porozumienie między Izraelem a Hamasem. Jacek Stawiski komentujeTVN24

Sprawę skomentował prezydent elekt USA Donald Trump. "Mamy umowę dla zakładników na Bliskim Wschodzie. Zostaną wkrótce uwolnieni" - przekazał w swoich mediach społecznościowych.

Później dodał, że porozumienie o zawieszeniu broni "mogło dojść tylko w rezultacie naszego historycznego zwycięstwa w listopadzie, bo zasygnalizowało to całemu światu, że moja administracja będzie dążyć do pokoju i negocjować umowy, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Amerykanom i naszym sojusznikom".

"Dzięki temu porozumieniu mój zespół ds. bezpieczeństwa narodowego, dzięki staraniom specjalnego wysłannika ds. Bliskiego Wschodu, Steve'a Witkoffa, będzie nadal ściśle współpracować z Izraelem i naszymi sojusznikami, aby upewnić się, że Gaza NIGDY WIĘCEJ nie stanie się bezpieczną przystanią dla terrorystów" - zapowiedział Trump, dodając, że zamierza również rozszerzać tzw. Porozumienia Abrahamowe - normalizację stosunków Izraela z jego arabskimi sąsiadami.

Z kolei szef MSZ Turcji Hakan Fidan ocenił, że "zawieszenie broni w Strefie Gazy, to istotny krok na rzecz stabilności regionu". Dodał, że Ankara nadal będzie opowiadać się za rozwiązaniem dwupaństwowym.

Fidan podczas konferencji prasowej ze swoim syryjskim odpowiednikiem Asadem Hasanem al-Szibanim zadeklarował też, że Turcja jest gotowa udzielić "operacyjnego wsparcia" Syrii w walce z tak zwanym Państwem Islamskim. Ogłosił również otwarcie tureckiego konsulatu w Aleppo 20 stycznia i przywrócenie "wkrótce" lotów tureckich linii do Syrii.

Reuters, powołując się na źródło, przekazał, że rząd Izraela zagłosuje w czwartek nad przyjęciem umowy.

Biuro prasowe rządu Hamasu wezwało mieszkańców enklawy, aby nie przemieszczali się do czasu oficjalnego rozpoczęcia zawieszenia broni i aby pozyskiwali informacje na ten temat z oficjalnych źródeł.

Reuters o szczegółach umowy

Agencja Reutera poinformowała, iż widziała kopię dokumentu i podała jego szczegółowe założenia. Według przekazywanych przez nią informacji:

- umowa wymaga, by 600 ciężarówek z pomocą humanitarną (w tym 50 cystern paliwa) mogło trafić do Strefy Gazy każdego dnia zawieszenia broni;

- Hamas uwolni 33 izraelskich zakładników, w tym wszystkie kobiety oraz dzieci i mężczyzn powyżej 50. roku życia. W pierwszej kolejności uwolnione mają być kobiety i dzieci;

- Kobiety i dzieci zostaną uwolnione do końca fazy pierwszej porozumienia;

- Hamas będzie uwalniał zakładników przez sześć tygodni. Najpierw po trzech co tydzień, a resztę przed końcem tego okresu;

- Izrael uwolni 30 palestyńskich więźniów w zamian za każdego cywilnego zakładnika i 50 palestyńskich więźniów w zamian za każdą izraelską żołnierkę;

- Łączna liczba uwolnionych przez Izrael będzie zależała od liczby uwolnionych przez Hamas. Może to być od 990 do 1650 osób;

- Po uwolnieniu wszystkich żyjących zakładników, przekazywane będą ciała zmarłych;

- Wdrożenie porozumienia będzie gwarantowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone;

- Negocjacje dotyczącej drugiej fazy porozumienia rozpoczną się w 16. dniu trwania pierwszej. Będą dotyczyły uwolnienia wszystkich pozostałych zakładników, w tym izraelskich żołnierzy, a także stałego zawieszenia broni i zupełnego wycofania izraelskich wojsk;

- Trzecia faza porozumienia ma obejmować zwrot wszystkich ciał zmarłych i rozpoczęcie odbudowy Strefy Gazy pod nadzorem Egiptu, Kataru i Stanów Zjednoczonych.

Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a Izraelem
Michał Sznajder o doniesieniach na temat szczegółów porozumienia między Hamasem a IzraelemTVN24

Rzeczniczka Biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej Eri Kaneko przekazała, że Organizacja Narodów Zjednoczonych zobowiązała się do dostarczania pomocy humanitarnej Palestyńczykom w Strefie Gazy podczas zawieszenia broni. Zastrzegła przy tym, że organizacja "może dostarczyć tylko tyle, ile pozwolą nam na to warunki".

Wojna w Strefie Gazy

Wojna w Strefie Gazy rozpoczęła się w październiku 2023 roku, kiedy Hamas przeprowadził atak na Izrael. W jego wyniku zginęło 1200 osób, a ponad 250 zostało wziętych do niewoli. Według danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia od rozpoczęcia konfliktu zabitych przez izraelskie siły zbrojne zostało ponad 45 tysięcy Palestyńczyków.

Autorka/Autor:akr/kab, akw

Źródło: Reuters, tvn24.pl, CNN, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ABIR SULTAN

Tagi:
Raporty: