Putin zawiesza udział w traktacie New START. "Udaje, że ma sytuację pod kontrolą"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Łukasz Jasina o orędziu Putina: Nie zdążył zareagować na ruch Bidena
Łukasz Jasina o orędziu Putina: Nie zdążył zareagować na ruch BidenaTVN24
wideo 2/4
Łukasz Jasina o orędziu Putina: Nie zdążył zareagować na ruch BidenaTVN24

- Zawieszenie przez Putina ostatniego traktatu nuklearnego ze Stanami Zjednoczonymi jest atakiem na międzynarodową kontrolę zbrojeń – powiedział Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych, komentując wystąpienie prezydenta Rosji. Wycofanie się Rosji z traktatu New START wzbudziło zaniepokojenie całego świata.

Przebywający w Hadze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział dziennikarzom po wystąpieniu prezydenta Rosji, iż Federacja Rosyjska nie jest w stanie prowadzić wyścigu zbrojeń, jak kiedyś Związek Radziecki. - Putin udaje, że ma sytuację pod kontrolą – stwierdził.

ONZ: Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny

Informację o wycofaniu się z traktatu New START, którego celem jest redukcja arsenałów nuklearnych państw, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił pod koniec swojego wtorkowego przemówienia.

Decyzja zaniepokoiła Organizację Narodów Zjednoczonych. - Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny, niestabilny, z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami - powiedział cytowany przez Kyiv Independent rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

- Należy podjąć wszelkie wysiłki, by uniknąć takiego rezultatu, z natychmiastowym powrotem do dialogu włącznie - dodał rzecznik.

Władimir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w traktacie New START >>>

NATO przyjęło decyzję z żalem, USA nazywa ją nieodpowiedzialną

Wcześniej Jens Stoltenberg powiedział, że NATO z żalem przyjęło decyzję o wycofaniu się przez Rosję z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych New START i wzywa Moskwę do zmiany stanowiska w tej sprawie.

- Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych New START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji.

Wielka Brytania: Putin naraża globalne bezpieczeństwo

Wielka Brytania wezwała prezydenta Władimira Putina do ponownego rozważenia decyzji. - Mamy nadzieję, że Putin może ponownie rozważyć swoją pochopną decyzję o zawieszeniu udziału Rosji w traktacie New START – oświadczył rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.

"Kontrola zbrojeń ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa naszej planety i jest to kolejny przykład tego, jak Putin naraża globalne bezpieczeństwo dla korzyści politycznych" - podkreślono w komunikacie.

Francja wzywa Rosję do wykazania się odpowiedzialnością

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Rosję do "wykazania się odpowiedzialnością" i cofnięcia "tak szybko, jak to możliwe" decyzji o zawieszeniu swojego udziału w porozumieniu New START.

"Traktat New START jest podstawowym instrumentem w międzynarodowej architekturze kontroli zbrojeń jądrowych i stabilności strategicznej" - napisała w oświadczeniu Anne-Claire Legendre, rzeczniczka dyplomacji Francji, jedynego kraju w Unii Europejskiej posiadającego broń jądrową.

MSZ Francji przypomniało także, iż Francja wraz ze swoimi sojusznikami z NATO już 3 lutego wyraziła "zaniepokojenie" osłabieniem tego traktatu z powodu nieprzestrzegania przez Rosję zobowiązań.

Traktat New START

Rosyjsko-amerykański traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków. Ogranicza on do 1550 liczbę głowic rozmieszczonych w każdym z krajów oraz do 700 liczbę rozmieszczonych rakiet i bombowców. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia u drugiego z partnerów do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

Broń jądrowa na świeciePAP / Reuters - Maciej Zieliński

W sierpniu 2022 roku Rosja nieoczekiwanie zawiesiła przewidziane traktatem inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli. Z kolei w lutym 2023 roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat New START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.

"Rosja nie wywiązała się z obowiązku ułatwienia amerykańskich działań inspekcyjnych" - powiadomiono wówczas w raporcie Departamentu Stanu dotyczącym realizacji traktatu New START. "W oparciu o informacje dostępne na dzień 31 grudnia 2022 roku, Stany Zjednoczone nie mogą poświadczyć, że Federacja Rosyjska przestrzega warunków traktatu" - podkreślono. Równolegle NATO w odrębnym oświadczeniu stwierdziło, że "wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji traktatu New START na terytorium Rosji".

Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck. Nagranie archiwalne
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

ZOBACZ TEŻ: Przyczyn nie podano, rozmowy o kontroli zbrojeń przełożone. Departament Stanu USA: jednostronna decyzja Rosjan

Autorka/Autor:FC / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty: