- Zawieszenie przez Putina ostatniego traktatu nuklearnego ze Stanami Zjednoczonymi jest atakiem na międzynarodową kontrolę zbrojeń – powiedział Dmytro Kułeba, ukraiński minister spraw zagranicznych, komentując wystąpienie prezydenta Rosji. Wycofanie się Rosji z traktatu New START wzbudziło zaniepokojenie całego świata.
Przebywający w Hadze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział dziennikarzom po wystąpieniu prezydenta Rosji, iż Federacja Rosyjska nie jest w stanie prowadzić wyścigu zbrojeń, jak kiedyś Związek Radziecki. - Putin udaje, że ma sytuację pod kontrolą – stwierdził.
ONZ: Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny
Informację o wycofaniu się z traktatu New START, którego celem jest redukcja arsenałów nuklearnych państw, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił pod koniec swojego wtorkowego przemówienia.
Decyzja zaniepokoiła Organizację Narodów Zjednoczonych. - Świat bez kontroli broni jądrowej jest o wiele bardziej niebezpieczny, niestabilny, z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami - powiedział cytowany przez Kyiv Independent rzecznik ONZ Stephane Dujarric.
- Należy podjąć wszelkie wysiłki, by uniknąć takiego rezultatu, z natychmiastowym powrotem do dialogu włącznie - dodał rzecznik.
NATO przyjęło decyzję z żalem, USA nazywa ją nieodpowiedzialną
Wcześniej Jens Stoltenberg powiedział, że NATO z żalem przyjęło decyzję o wycofaniu się przez Rosję z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych New START i wzywa Moskwę do zmiany stanowiska w tej sprawie.
- Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych New START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji.
Wielka Brytania: Putin naraża globalne bezpieczeństwo
Wielka Brytania wezwała prezydenta Władimira Putina do ponownego rozważenia decyzji. - Mamy nadzieję, że Putin może ponownie rozważyć swoją pochopną decyzję o zawieszeniu udziału Rosji w traktacie New START – oświadczył rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka.
"Kontrola zbrojeń ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa naszej planety i jest to kolejny przykład tego, jak Putin naraża globalne bezpieczeństwo dla korzyści politycznych" - podkreślono w komunikacie.
Francja wzywa Rosję do wykazania się odpowiedzialnością
Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Rosję do "wykazania się odpowiedzialnością" i cofnięcia "tak szybko, jak to możliwe" decyzji o zawieszeniu swojego udziału w porozumieniu New START.
"Traktat New START jest podstawowym instrumentem w międzynarodowej architekturze kontroli zbrojeń jądrowych i stabilności strategicznej" - napisała w oświadczeniu Anne-Claire Legendre, rzeczniczka dyplomacji Francji, jedynego kraju w Unii Europejskiej posiadającego broń jądrową.
MSZ Francji przypomniało także, iż Francja wraz ze swoimi sojusznikami z NATO już 3 lutego wyraziła "zaniepokojenie" osłabieniem tego traktatu z powodu nieprzestrzegania przez Rosję zobowiązań.
Traktat New START
Rosyjsko-amerykański traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków. Ogranicza on do 1550 liczbę głowic rozmieszczonych w każdym z krajów oraz do 700 liczbę rozmieszczonych rakiet i bombowców. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia u drugiego z partnerów do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.
W sierpniu 2022 roku Rosja nieoczekiwanie zawiesiła przewidziane traktatem inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli. Z kolei w lutym 2023 roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat New START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.
"Rosja nie wywiązała się z obowiązku ułatwienia amerykańskich działań inspekcyjnych" - powiadomiono wówczas w raporcie Departamentu Stanu dotyczącym realizacji traktatu New START. "W oparciu o informacje dostępne na dzień 31 grudnia 2022 roku, Stany Zjednoczone nie mogą poświadczyć, że Federacja Rosyjska przestrzega warunków traktatu" - podkreślono. Równolegle NATO w odrębnym oświadczeniu stwierdziło, że "wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji traktatu New START na terytorium Rosji".
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images