Putin w orędziu: Turcja pożałuje, nie skończy się na sankcjach


- Turcja jeszcze nie raz pożałuje tego, co zrobiła - powiedział prezydent Władimir Putin w orędziu do Zgromadzenia Federalnego. Podziękował żołnierzom biorącym udział w operacji wojskowej w Syrii. Orędzie prezydenta do obu izb parlamentu jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych roku w Rosji. Prezydent przemawiał w Sali Georgijewskiej na Kremlu.

- Działania Rosji wobec Turcji nie ograniczą się do nakładania sankcji - powiedział Władimir Putin w orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym, nawiązując do zestrzelenia rosyjskiego bombowca Su-24 przez tureckie F-16. - Jeśli ktoś myśli, że popełniając haniebną zbrodnię wojenną – morderstwo naszych ludzi - odkupi winę pomidorami, to głęboko się myli. Jeszcze nie raz im przypomnimy, co oni zrobili, jeszcze nie raz pożałują tego, co zrobili – oświadczył Putin.

Oskarżył władze w Turcji, że zarabiają pieniądze na kradzionej ropie. - Wiem, kto to robi, wiemy, kto werbuje najemników - powiedział prezydent.

Informację, że Turcja jest głównym odbiorcą ropy naftowej z terenów opanowanych przez tzw. Państwo Islamskie, a prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego rodzina uczestniczą w nielegalnym handlu tym surowcem, ujawniło rosyjskie Ministerstwo Obrony.

"Jedna pięść, wspólny front"

Pamięć pilota zestrzelonego Su-24 Olega Pieszkowa, a także innych żołnierzy poległych w Syrii, Putin uczcił minutą ciszy. Podziękował także wojskowym za udział w operacji na Bliskim Wschodzie.

W orędziu Putin poświęcił wiele uwagi sytuacji w Syrii, a także walce z terroryzmem. Zaznaczył, że zagrożenie terroryzmem ciągle rośnie. - Musimy utworzyć jedną pięść, wspólny, potężny antyterrorystyczny front w walce międzynarodowym terroryzmem - oświadczył Putin.

I podkreślił - Zwalczenie międzynarodowego terroryzmu przez jedno państwo jest rzeczą niemożliwą, szczególnie w warunkach, kiedy granice są faktycznie otwarte, kiedy świat przeżywa nową migrację ludności, kiedy terroryści otrzymują regularne wsparcie

Putin stwierdził, że siły rosyjskie w Syrii walczą głównie o Rosję i że bojownicy skoncentrowani w Syrii stwarzają szczególne zagrożenie.

Strategia rozwoju kraju

Tegoroczne orędzie Putina przed Zgromadzeniem Federalnym było dwunaste.

Podczas jego wygłaszania prezydent przedstawia stanowisko w kwestii głównych kierunków polityki rosyjskiej, w tym strategii rozwoju kraju.

Prognozy ekspertów okazały się trafne. W tegorocznym posłaniu Putina kwestią kluczową było bezpieczeństwo, a także walka z międzynarodowym terroryzmem.

Orędzie Putina było transmitowane przez telewizje federalne. Na dzisiejsze wydarzenie akredytowało się ok. 500 przedstawicieli mediów, rosyjskich i zagranicznych.

Wystąpienia programowego prezydenta wysłuchało na Kremlu ponad 1000 osób. Oprócz senatorów i deputowanych zaproszenia otrzymali m.in. członkowie rządu, najważniejsi współpracownicy Putina, przewodniczący parlamentów regionalnych, prezesi Sądu Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.

Autor: tas//gak / Źródło: kremlin.ru, RIA Nowosti, TASS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości