Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla

Źródło:
Reuters, PAP

Uwięziona irańska działaczka na rzecz praw człowieka Narges Mohammadi została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. - Jej odważna walka wiąże się z wielkim osobistym kosztem - podkreśliła w uzasadnieniu przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił w piątek po godzinie 11, że laureatką Pokojowej Nagrody Nobla została Narges Mohammadi - irańska działaczka na rzecz praw człowieka.

Jak podała szefowa Komitetu Berit Reiss-Andersen, Mohammadi została uhonorowana za "walkę z uciśnieniem kobiet w Iranie oraz walkę na rzecz praw człowieka i wolności dla wszystkich". - Jej odważna walka wiąże się z wielkim osobistym kosztem. Reżim aresztował ją trzynaście razy, pięć razy uznał ją za winną - przypomniała Reiss-Andersen.

Narges Mohammadi jest jedną z najważniejszych irańskich aktywistek praw człowieka, która prowadziła kampanie na rzecz m.in. obrony praw kobiet, a także zakazania kary śmierci - odnotowała agencja Reutera. Po raz pierwszy została aresztowana w 1998 roku za krytykę rządu irańskiego. Wydano wobec niej łącznie pięć wyroków skazujących, sumujących się na 31 lat więzienia i chłostę - 154 ciosy batem.

Przebywająca w więzieniu aktywistka była wiceprezeską Centrum Obrońców Praw Człowieka (DHRC).

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla do 2022 rokuLaureatami Pokojowej Nagrody Nobla w ubiegłym roku zostali szef białoruskiego Centrum praw człowieka Wiasna Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności ObywatelskichPAP

Autorka/Autor:akw//mm

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock