Zamknięte granice, kontrole, zawieszone pociągi. Gdzie są problemy?


Gwałtowny napływ migrantów, próbujących dostać się przez Bałkany do bogatych krajów UE, doprowadził do niespotykanych od lat problemów na granicach. Kolejne państwa będące na drodze przybyszów z Bliskiego Wschodu przywracają kontrole graniczne lub wprowadzają różne obostrzenia w podróżach. Sytuacja zmienia się nieustannie.

Sytuacja na granicach UEtvn24.pl

Austria - Kontrole przywrócono na granicy z Węgrami, zwłaszcza na przejściu granicznym Nickelsdorf. Po tym jak Węgrzy zamknęli swoją południową granicę dla imigrantów i ci skręcili na zachód z zamiarem podróży przez Chorwację i Słowenię, Austriacy zadeklarowali przywrócenie kontroli też na granicy z tym ostatnim państwem. Zawieszone są też połączenia kolejowe z Węgrami i częściowo z Niemcami. Pociągi do Budapesztu mają ruszyć ponownie w piątek, ponieważ strumień imigrantów podążających z tego kierunku znacząco się zmniejszył. Nadal nie jeżdżą pociągi z Salzburga w kierunku Niemiec, którymi tysiące ludzi próbowały pokonywać ostatni etap swojej trasy do lepszego życia.

Bułgaria - Rząd w Sofii zdecydował o wysłaniu tysiąca żołnierzy na granicę z Turcją. W przygranicznym tureckim mieście Edrine są tysiące imigrantów, którzy mogą próbować przedostać się na północ Europy właśnie przez Bułgarię. Dania - W minionym tygodniu czasowo zawieszono kursowanie lokalnych pociągów łączących południe kraju z Niemcami. Próbowały nimi podróżować setki imigrantów chcących dostać się do Szwecji. Obecnie wszystko wróciło już do normy.

Litwa - Litewskie władze oznajmiły, że wykryto próby przedostania się przez Polskę i ich kraj do Skandynawii. W ostatnich dniach zatrzymano cztery grupy nielegalnych imigrantów. Wobec tego ogłoszono wzmocnienie sił straży granicznej. Nie ma na razie planów wznowienia kontroli. Niemcy - Początkowo niemieckie władze zadeklarowały, że przyjmą wszystkich imigrantów, co doprowadziło do pojawienia się fali uchodźców. Przestały sobie z nimi radzić władze regionalne, więc postanowiono zmienić kurs. Obecnie Niemcy utrzymują kontrole na granicy z Austrią i Czechami. Bezterminowo zawieszono połączenia kolejowe z austriackim Salzburgiem.

Słowenia - Po zamknięciu granicy z Serbią przez Węgry i skierowaniu się strumienia uchodźców do Chorwacji i dalej ich kraju, słoweńskie władze zadecydowały o wzmocnieniu sił służb granicznych. Wprowadzono również kontrole na odcinku granicy z Węgrami.

Nie będzie jednak tego samego na granicy z Chorwacją, bowiem ten kraj nie jest jeszcze w strefie Schengen i już teraz nie można z niego swobodnie wjechać do Słowenii. Węgry - Najbardziej drastyczne środki przedsięwziął rząd w Budapeszcie. Granica z Serbią, uprzednio dość słabo zabezpieczona, jest systematycznie umacniana przy pomocy wysokiego płotu. Zamknięto używane przez miesiące popularne szlaki migrantów. Doprowadziło to do zamieszek na przejściu granicznym Roszke, które zostało w efekcie zamknięte na miesiąc. Węgrzy zapowiadają też przedłużenie swojego płotu, tak aby objął też granice z Chorwacją i Rumunią.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: