Kurdowie: 200 tysięcy uciekinierów nie ma wody, jedzenia i dachu nad głową


Ponad 200 tysięcy osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa.

Według Mustafy osoby z dziećmi, które uciekły z miasta, śpią pod drzewami lub w samochodach.

Pomoc humanitarna bez dostępu

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zaapelował o umożliwienie organizacjom humanitarnym większego dostępu do ludności cywilnej w Afrinie podkreślając, że "wiarygodność Tureckiego Czerwonego Półksiężyca (...) jest bliska zeru" po tureckiej operacji wojskowej w tym mieście.

"Głębokie zaniepokojenie wiadomościami, jakie dochodzą z miasta Afrin od 48 godzin" wyraził także amerykański resort dyplomacji. Departament Stanu USA wezwał wszystkie strony "działające na północnym zachodzie (Syrii - red.), włącznie z Turcją, Rosją i syryjskim reżimem, aby umożliwiły dostęp międzynarodowym organizacjom humanitarnym" do oblężonego miasta.

Turecka ofensywa trwa

W niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował o zajęciu przez wojska tureckie i sprzymierzone z nim syryjskie milicje miasta Afrin, które do tej pory było w rękach Kurdów.

Władze Turcji argumentują, że ofensywa, której nadano kryptonim "Gałązka oliwna", ma na celu ochronę granic Turcji, "zneutralizowanie" kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od "ucisku i opresji". Kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów. Ankara uznaje YPG za organizację terrorystyczną, która należy do zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: