Tak jak interweniowaliśmy w Karabachu i Libii, to samo możemy zrobić im - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, sugerując, że Ankara może rozważyć użycie siły militarnej przeciwko Izraelowi, jeśli będzie to konieczne. W odpowiedzi izraelski minister spraw zagranicznych Israel Kac stwierdził, że "Erdogan podąża śladami Saddama Husajna". "Powinien po prostu pamiętać, co się wówczas wydarzyło i jak to się skończyło" - dodał.
Przemawiając w niedzielę w swoim rodzinnym mieście Rize, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił potrzebę wykazania się przez Turcję siłą w odpowiedzi na działania militarne Izraela w Strefie Gazy. - Musimy być bardzo silni, aby Izrael nie mógł postępować tak niedorzecznie wobec Palestyńczyków. Tak jak interweniowaliśmy w Karabachu i Libii, to samo możemy zrobić im. Nie byłoby powodu, aby tego nie robić – powiedział. - Kto może zagwarantować, że ci, którzy dziś niszczą Gazę, jutro nie zwrócą uwagi na Anatolię? – pytał turecki przywódca.
Turecki prezydent nie rozwinął dalej swojej wypowiedzi. Reuters zwrócił uwagę, że prezydent Turcji nie sprecyzował, o jaki rodzaj interwencji mu chodzi. Jego słowa padły podczas części przemówienia chwalącej rozwój tureckiego przemysłu obronnego. Erdogan jest od początku wojny w Strefie Gazy jednym z najgłośniejszych krytyków Izraela na arenie międzynarodowej.
Państwowa agencja Anadolu pominęła tę część przemówienia prezydenta w wersji, którą rozpowszechniła wśród swoich subskrybentów.
Szef MSZ Izraela: prezydent Erdogan podąża śladami Saddama Husajna
W odpowiedzi na oświadczenie prezydenta Turcji szef izraelskiej dyplomacji Israel Kac napisał w mediach społecznościowych, że "Erdogan podąża śladami Saddama Husajna i grozi atakiem na Izrael". "Powinien po prostu pamiętać, co się wówczas wydarzyło i jak to się skończyło" - dodał.
Husajn był długoletnim dyktatorem Iraku, który w czasie I wojny w Zatoce Perskiej bombardował terytorium Izraela. Po amerykańskiej inwazji w 2003 r. został schwytany, osądzony za zbrodnie przeciwko własnym obywatelom i stracony.
Interwencje wojskowe Turcji w Libii i Górskim Karabachu
Turcja odegrała bezpośrednią rolę w drugiej wojnie o Karabach między Armenią a Azerbejdżanem, któremu dostarczyła drony wojskowe. W wojnie domowej w Libii w 2020 r. pomogła uznanemu przez ONZ Rządowi Porozumienia Narodowego (GNA) w Trypolisie odeprzeć ofensywę wojsk watażki Chalify Haftara wspieranego przez najemników rosyjskich.
Stosunki Izraela i Turcji uległy gwałtownemu pogorszeniu po zaostrzeniu konfliktu palestyńsko-izraelskiego na początku października 2023 roku. W odpowiedzi na oskarżenie Izraela o zbrodnie wojenne izraelskie MSZ odwołało z Ankary część swoich dyplomatów. Turcja wezwała do kraju na konsultacje swojego ambasadora w Tel-Awiwie.
Premier Wielkiej Brytanii oczekuje podjęcia działań
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zaapelował do prezydenta Izraela Izaaka Herzoga o niezwłoczne podjęcie kroków, które doprowadzą do rozejmu w Strefie Gazy. Obaj liderzy rozmawiali w Paryżu, gdzie odbywają się Igrzyska Olimpijskie.
W oświadczeniu opublikowanym przez kancelarię premiera Wielkiej Brytanii po spotkaniu przywódców poinformowano, że Starmer zaapelował o podjęcie natychmiastowych kroków w kierunku zawieszenia broni, co powinno umożliwić uwolnienie izraelskich zakładników oraz zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej dla ludności palestyńskiej.
"Premier powtórzył, że nadal popiera prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym" - podkreślono w komunikacie.
Konflikt izraelsko-palestyński uległ gwałtownemu zaostrzeniu po 7 października 2023 r., kiedy to uzbrojone bojówki terrorystycznej organizacji Hamas wtargnęły na terytorium Izraela, zabijając ponad 1200 osób oraz uprowadzając ponad 240 zakładników. W odpowiedzi Izrael rozpoczął pacyfikację Strefy Gazy w celu zniszczenia wojskowej i politycznej struktury Hamasu oraz uwolnienia porwanych zakładników.
Według źródeł palestyńskich w wyniku trwającej od dziewięciu miesięcy operacji armii izraelskiej w Strefie Gazy zginęło ponad 39 tys. cywilów. Liczbę rannych szacuje się na ponad 90 tys.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock