Prezydent Finlandii chce się dogadać z Rosją ws. "czarnej listy"

Prezydent Finlandii chce porozmawiać z Putinem telefonicznie o sakncjach. Na "czarnej liście" jest 89 nazwiskkremlin.ru

Finlandia będzie rozmawiać z Rosją na temat listy sankcji, na której znaleźli się fińscy obywatele - oświadczył we wtorek Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Wyjaśnił, że chodzi mu o dwustronny format rozmów, z pominięciem Unii Europejskiej. Innego zdania jest fińskie MSZ, które oświadczyło, że organem kompetentnym do dialogu na ten temat jest właśnie UE.

- Konsultacje pomiędzy ministrami spraw zagranicznych dwóch państw zostaną przeprowadzone w tym tygodniu. Prawdopodobnie zostanie podniesiona tam kwestia - oświadczył prezydent na konferencji prasowej.

Dodał, że poruszy temat rosyjskich sankcji dla Finów w czasie następnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Fiński dziennik "Helsingin Sanomat" napisał w piątek, że na "czarnej liście" Rosji jest m.in. eurodeputowana Heidi Hautala. Zgodnie z listą, która wyciekła z jednej z ambasad na liście wśród 89 nazwisk jest tylko jedna osoba narodowości fińskiej i jest nią właśnie Hautala.

MSZ Finlandii uspokaja

Jednocześnie szef MSZ Finlandii Timo Soini wezwał przestrzegł przed zbytnim dramatyzowaniem, bo lista kontrsankcji była dość przewidywalna. Powiedział, że Finowie dotychczas nie rozmawiali na ten temat z Rosją. Co więcej - jak dodał - sprawa nie została nawet przedyskutowana przez ministrów spraw zagranicznych w ramach Unii Europejskiej. Dodał, że taka lista nie była wystarczającym powodem do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia ministrów.

Oświadczył, że lista powinna być omawiana z Rosjanami na poziomie UE, a nie w formacie bilateralnym.

89 osób z zakazem wjazdu

Wśród Polaków na liście znaleźli się m.in.: były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a wcześniej premier Jerzy Buzek, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, były wiceszef MSZ Paweł Kowal, europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a także szefowie: Agencji Wywiadu generał Maciej Hunia, Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał Stanisław Koziej i Służby Wywiadu Wojskowego generał Radosław Kujawa.

Wśród polityków z innych krajów na liście są m.in.: były komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele, były szef MSZ Czech Karel Schwarzenberg, wicepremier Wielkiej Brytanii w dotychczasowym rządzie Davida Camerona Nick Clegg, niemieccy deputowani: Michael Fuchs i Karl-Georg Wellmann, wiceminister obrony Niemiec Katrin Suder, politycy litewscy: m.in. Andrius Kubilius i Vytautas Landsbergis; politycy szwedzcy, w tym była minister kultury i sportu Lena Adelsohn Liljeroth, a także francuski filozof Bernard-Henri Levy.

Na przekazanej przez Moskwę liście są również eurodeputowani z Belgii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy i Łotwy. W sumie znajduje się na niej 89 nazwisk obywateli UE.

Autor: pk//gak / Źródło: TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru