Sędziowie sądów krajowych muszą mieć możliwość odstąpienia od stosowania orzeczenia sądu konstytucyjnego ich państwa, jeżeli sprzeciwia się ono prawu Unii Europejskiej. W takim przypadku sędziego krajowego nie można ukarać - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odniósł się w ten sposób do pytania rumuńskiego sądu apelacyjnego o zgodność przepisów krajowych, "zgodnie z wykładnią przyjętą przez trybunał konstytucyjny, z unijnym prawem dotyczącym bezpieczeństwa pracowników".
TSUE opisując sprawę w komunikacie wskazał, że po śmierci elektryka wskutek porażenia prądem, do którego doszło podczas wykonywania przez niego pracy, wszczęto postępowanie administracyjne przeciwko jego pracodawcy. "Równocześnie wszczęto postępowanie karne przeciwko nadzorującemu wykonywane prace, któremu zarzucono niedbalstwo i nieumyślne spowodowanie śmierci. Bliscy pracownika, który zmarł w wyniku zdarzenia, przystąpili do postępowania karnego" - dodał.
Jak czytamy, "sąd administracyjny, do którego wniesiono sprawę, orzekł, że zdarzenie będące przedmiotem postępowania nie stanowiło wypadku przy pracy" i "uchylił sankcje administracyjne nałożone na pracodawcę".
Jak zaznaczył TSUE, "na mocy ustawodawstwa krajowego, zgodnie z wykładnią przyjętą przez rumuński trybunał konstytucyjny, to orzeczenie administracyjne uniemożliwia sądowi karnemu ponowne rozpatrzenie, czy zdarzenie to było wypadkiem przy pracy".
Sąd apelacyjny w Braszowie w Rumunii skierował w tym kontekście do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "pytanie w przedmiocie zgodności przepisów krajowych, zgodnie z wykładnią przyjętą przez trybunał konstytucyjny, z prawem Unii dotyczącym bezpieczeństwa pracowników".
TSUE: wykonywanie praw nadanych przez UE nie może być utrudnione
TSUE stwierdził w wydanym wyroku, że "prawo Unii stoi na przeszkodzie przepisom państwa członkowskiego, na mocy których – zgodnie z wykładnią przyjętą przez sąd konstytucyjny tego państwa – orzeczenie sądu administracyjnego w przedmiocie wypadku przy pracy staje się prawomocne dla sądu karnego, jeżeli przepisy te uniemożliwiają wysłuchanie bliskich pracownika, który zmarł w wyniku tego zdarzenia".
"Prawo Unii ma na celu ochronę bezpieczeństwa pracowników i zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy. Określenie procedur pociągnięcia do odpowiedzialności pracodawcy w przypadku uchybienia temu obowiązkowi należy do kompetencji krajowych. Jednak procedury te nie mogą utrudniać wykonywania praw przyznanych przez prawo Unii" - wskazał Trybunał.
Przypomniał, że "w postępowaniach sądowych prawo do skutecznego środka prawnego obejmuje prawo do bycia wysłuchanym". "Jeżeli sąd wydaje orzeczenie w przedmiocie odpowiedzialności cywilnej bez umożliwienia zainteresowanym stronom, by przedstawiły swoje argumenty, prawo to zostaje naruszone" - podkreślił TSUE.
Stwierdził w tym względzie, że "sędziowie sądów krajowych muszą mieć możliwość odstąpienia od stosowania orzeczenia sądu konstytucyjnego ich państwa, jeżeli orzeczenie to sprzeciwia się prawu Unii". "W takim przypadku nie mogą być narażeni na kary dyscyplinarne" - dodał.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock