Pożary w Hiszpanii. Ogień zatrzymał pociąg, zamknięto część linii kolejowych w kraju

Źródło:
Reuters

Pożar w hiszpańskiej prowincji Zamora wymusił w poniedziałek zatrzymanie pociągu jadącego z Madrytu do Galicji na północnym zachodzie kraju. Jeden z pasażerów zarejestrował szalejące za oknem płomienie. Z powodu pożarów trawiących Hiszpanię w poniedziałek spółka Renfe zamknęła część linii kolejowych, w tym wspomnianą magistralę ze stolicy do Galicji.

W nagraniu udostępnionym przez agencję Reutera widać przerażonych pasażerów jednego z pociągów szybkiej kolei, do którego zbliża się ogień. Ludzie z niepokojem obserwują płomienie trawiące roślinność w pobliżu torów.

Do zdarzenia, w którym nikt nie ucierpiał, doszło w prowincji Zamora około godziny 9.30. Pociąg jechał z Madrytu do miasta Ferrol w Galicji.

- Pierwszy raz widziałem, jak szybko może rozprzestrzeniać się ogień - powiedział autor nagrania. Dodał, że po tym, jak wyłączył kamerę, w pociągu zrobiło się bardziej nerwowo, ludzie zaczęli wstawać ze swoich miejsc. On zrobił to samo, instynktownie. - W pewnym momencie pociąg znów ruszył powoli i wydostaliśmy się z tej piekielnej sytuacji - relacjonował mężczyzna. 

Wstrzymano część połączeń kolejowych

Z powodu pożarów trawiących Hiszpanię w poniedziałek spółka Renfe zamknęła część linii kolejowych, w tym magistralę z Madrytu do Galicji, która znajduje się na północnym zachodzie kraju. W popołudniowym komunikacie tłumaczono, że wynika to z troski o bezpieczeństwo pasażerów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ściana ognia i człowiek wyłaniający się z płomieni. Dramatyczne nagranie z Hiszpanii

Głównym powodem tej decyzji są liczne pożary w prowincji Zamora, gdzie po południu potwierdzono zgon drugiej w ciągu ostatniej doby osoby. W poniedziałkowe popołudnie hiszpańska obrona cywilna podała, że w tej leżącej przy granicy z Portugalią prowincji zmarł 69-letni mężczyzna. Dzień wcześniej w tej samej gminie Losacio śmierć poniósł okrążony przez ogień 62-letni strażak.

Wśród kilkudziesięciu pożarów największe występują w Katalonii, Estremadurze oraz Kastylii i Leonie, a także w Andaluzji. W tej słynącej z turystyki wspólnocie autonomicznej walczące z żywiołem oddziały strażackie kierują po wodę samoloty gaśnicze w pobliże plaż, licznie wypełnionych o tej porze roku turystami.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters