Ściana ognia i człowiek wyłaniający się z płomieni. Dramatyczne nagranie z Hiszpanii

Źródło:
Reuters

Ściana ognia przecinająca pole zboża i człowiek wyłaniający się nagle z płomieni, uciekający przed bezlitosnym żywiołem. Agencja Reutera opublikowała dramatyczne nagranie z hiszpańskiej prowincji Zamora. Hiszpanię pustoszą potężne pożary.

Kilkadziesiąt dużych pożarów lasów pustoszy Hiszpanię, szczególnie jej północną oraz zachodnią część. Żywioł, wzmagany silnymi wiatrami, zbliżył się w poniedziałek do granic miasta Tabara w prowincji Zamora. Z szalejącymi płomieniami mierzą się tam liczne zastępy strażaków, wspieranych z powietrza.

Do walki z ogniem ruszyli także mieszkańcy. By powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się pożaru i ocalić swoje domy, ruszyli koparkami i traktorami na trawione przez płomienie pola uprawne, aby kopać rowy - bufory między miastem a napierającym żywiołem.

Człowiek w ogniu

Agencja Reutera opublikowała dramatyczne nagranie z Tabary. Widać na nim koparkę jadącą wzdłuż ogrodzenia, za którym szaleje potężny pożar. W pewnym momencie pojazd pogrąża się w gęstym dymie, a następnie znika w ogniu.

Chwilę później z płomieni wybiega człowiek - kierowca koparki. Mężczyzna w popalonym ubraniu ucieka przed ścianą ognia, potykając się co jakiś czas. W kolejnym ujęciu pojawia się strażak, który rusza w jego stronę.

Jak podaje agencja Reutera, człowiek, który widnieje na nagraniu to Angel Martin Arjona, właściciel jednego z magazynów budowlanych w mieście Tabara. Mężczyzna doznał poważnych poparzeń i został przetransportowany helikopterem do szpitala - przekazał jego znajomy Joan Lozano.

- Ogień mógł strawić wszystko, absolutnie wszystko. Nie doszło do tego dzięki profesjonalizmowi strażaków i ludziom, którzy mieli jaja, by nas ochronić - powiedział Lozano mówiący o walce z pożarem, cytowany przez Reutersa.

Pożary w Hiszpanii

W poniedziałek największe pożary występowały w Galicji, w północno-zachodniej części kraju, a także w położonych na zachodzie wspólnotach autonomicznych Estremadury oraz Kastylii i Leonu, gdzie rano ewakuowano około tysiąca osób.

W nocy z niedzieli na poniedziałek ewakuowano ponad 200 osób w prowincji Barcelona, na północnym wschodzie Hiszpanii, gdzie strażacy walczą z dużym pożarem lasów w gminie Pont de Vilomara i Rocafort. Z szacunków autonomicznego rządu Katalonii wynika, że w regionie tym wskutek utrzymujących się od czwartku pożarów konieczna była ewakuacja blisko pięciu tysięcy osób.

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: Reuters