Turyści próbowali dostać się do płonącego parku, chcieli rozpalić ognisko. "Ludzka głupota jest nieskończona"

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w niedzielę, że trzy osoby próbowały dostać się w sobotę do zamkniętej z powodu pożaru części Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, gdzie lasy płoną od tygodnia. Nie zważając na sytuację, turyści próbowali rozpalić ognisko.

Dyrekcja parku oraz policja udzielili trójce upomnienia, a w sieciach społecznościowych ostrzegli, że po raz ostatni nie sięgają po możliwe sankcje prawne. Zaapelowali o respektowanie poleceń strażaków gaszących pożar, służb parku oraz policjantów. Dostęp do znacznej części parku Czeska Szwajcaria jest zamknięty.

Niewykluczone, że na teren pożaru turyści dostali się od strony Niemiec.

- Nie mam żadnego wytłumaczenia. Ludzka głupota jest naprawdę nieskończona, a walka z nią jest przegrana – powiedział dyrektor parku Pavel Benda.

Pożar parku Czeska Słowacja

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. We wtorek dowódcy akcji ratowniczej informowali, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów.

Według ostatnich informacji strażakom udało się opanować ogień na tyle, że odwołana została ewakuacja z zagrożonej przez płomienie miejscowości Vysoka Lipa.

Na miejscu jest 750 strażaków i około 300 sztuk sprzętu gaśniczego. W rejonie pożaru, po porannych mgłach, podjęte zostało gaszenie z powietrza. W akcji uczestniczy pięć samolotów: trzy czeskie i dwa szwedzkie.

Od 9 rano latają także śmigłowce. Na miejscu są dwie maszyny słowackie i cztery czeskie. Polski śmigłowiec w sobotę wieczorem zakończył misję w Czechach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości