Słynny portugalski artysta uliczny Artur Bordalo ominął zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży, w trakcie których papież Franciszek odprawi mszę w przyszłym tygodniu. Rozwinął ogromny dywan przedstawiający banknoty, aby skrytykować to, ile państwo wydało na to wydarzenie. Władze kraju zapewniają, że bezpieczeństwo uczestników spotkania, w tym Ojca Świętego, nie jest zagrożone.
Bezpieczeństwo uczestników rozpoczynających się we wtorek w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) z udziałem około miliona młodych pielgrzymów i papieża Franciszka jest niezagrożone - zapewnił w piątek szef MSW Portugalii Jose Luis Carneiro. Tak zareagował na incydent, podczas którego artysta wszedł na teren zarezerwowany tylko dla służb przygotowujących imprezę.
- To nie jest błąd w zabezpieczaniu Światowych Dni Młodzieży - oświadczył szef MSW. Powtórzył, że pojawienie się przy ołtarzu Artura Bordalo, który rozłożył na nim dużych rozmiarów dywan, nie zagraża bezpieczeństwu tej imprezy.
Podobne oświadczenie w piątek wydały portugalskie służby bezpieczeństwa (SSI), przekonując, że mężczyzna, który dostał się do miejsc, gdzie za parę dni będzie przebywał papież Franciszek, nie naruszył procedur bezpieczeństwa.
Artysta rozwinął "dywan wstydu"
Winą za wejście artysty i grupy jego kolegów na główny ołtarz ŚDM portugalskie służby obarczyły robotników prowadzących tam ostatnie prace, a także ochroniarzy pilnujących miejsca.
- Nie działaliśmy jak ninja. Podeszliśmy tam ubrani w żółte kamizelki. Nikt nas nie zatrzymał, nie skontrolował. A później coraz bardziej przybliżaliśmy się do ołtarza - powiedział Artur Bordalo w rozmowie z telewizją CNN Portugal.
W czwartek lizboński artysta, używający pseudonimu Bordalo II, rozłożył na schodach głównego papieskiego ołtarza dywan z wizerunkiem licznych banknotów 500 euro. Nazywając swoje dzieło "dywanem wstydu", wyznał, że chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko wysokim kosztom organizacji ŚDM w Lizbonie.
Z szacunków rządu Portugalii i Kościoła wynika, że lizbońska edycja ŚDM pochłonie 160 mln euro, czyli rekordową sumę w historii organizowanych od 1985 r. spotkań młodzieży katolickiej. Ostatnie w Europie edycje tego wydarzenia, odbywające się w Madrycie w 2011 r. oraz Krakowie w 2016 r., były trzykrotnie tańsze.
Źródło: PAP