Minister obrony Niemiec o "priorytecie numer jeden" rozmów w Ramstein

Źródło:
PAP

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius poinformował, że na spotkaniu grupy kontaktowej do spraw wsparcia Ukrainy w Ramstein omawianym priorytetem numer jeden była obrona przeciwlotnicza Ukrainy. - W pomocy Ukrainie w walce z Rosją ważne są szkolenia ukraińskich żołnierzy, długofalowość dostaw oraz możliwość naprawy sprzętu - mówił.

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem amerykańskiego ministra obrony Lloyda Austina, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy w gronie 50 państw.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji przekazał, że różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie. - Chodzi tutaj o niemieckie wozy bojowe Mardery, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, Polska i Francja również zadeklarowały się wysłać czołgi - wymienił.

Pistorius o priorytetach rozmów

Po rozmowach z dziennikarzami na konferencji wypowiadał się niemiecki minister obrony Boris Pistorius. - Priorytetem numer jeden, jaki omówiliśmy w Ramstein, jest obrona przeciwlotnicza Ukrainy - przekazał. - Mieliśmy na celu określenie perspektyw jak najszybszego zakończenia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - uściślił.

- W pomocy Ukrainie w walce z Rosją ważne są szkolenia ukraińskich żołnierzy, długofalowość dostaw oraz możliwość naprawy sprzętu - wymieniał. Zauważył przy tym, że ukraińskie siły zbrojne muszą być gotowe, aby od razu wykorzystywać dostarczony sprzęt.

Pistorius mówił także, że zlecił kontrolę czołgów Leopard w Niemczech. Zaznaczył przy tym, że nie oznacza to wiele, a może być ewentualnym przygotowaniem do możliwej decyzji o przekazaniu czołgów.

Kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie - dodał.

Prawie 11 miesięcy po rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził frustrację z powodu niewystarczającej ilości uzbrojenia od zachodnich sojuszników. Agencja AP opisała, że przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, Zełenski przedstawił zawoalowaną krytykę głównych sojuszników, takich jak Niemcy i Stany Zjednoczone, którzy wahali się przed wysłaniem czołgów.

>> Prezydent Ukrainy: można rozmawiać przez kolejne pół roku, ale w naszym kraju ludzie umierają codziennie

Autorka/Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: