Polska przekazała Ukrainie kolejne pięć tysięcy sztuk systemu łączności satelitarnej Starlink. - Dzięki temu Ukraińcy będą zawsze w kontakcie, a obiekty krytycznej infrastruktury będą mogły pracować w najtrudniejszych warunkach - podkreślił minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. W poniedziałek polska i ukraińska strona ogłosiła w Kijowie rozwiązanie pozwalające na integrację aplikacji rządowych: ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela.
Polska wspiera dostarczanie do Ukrainy systemów łączności satelitarnej Starlink, które zapewniają łączność na terenach, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Do przekazanych w marcu przez PKN Orlen 5000 jednostek dołączyło 5000 kolejnych. To - jak podkreślono w komunikacie Cyfryzacji KPRM - stanowi połowę wszystkich urządzeń wykorzystywanych obecnie przez rząd Ukrainy.
Mychajło Fedorow minister transformacji cyfrowej Ukrainy podkreślił we wpisie w mediach społecznościowych swoją wdzięczność za pomoc. Wskazał, że dzięki niej "Ukraińcy będą zawsze w kontakcie, a obiekty infrastruktury krytycznej będą mogły pracować w najtrudniejszych warunkach".
Budowany przez SpaceX Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na niskich orbitach o wysokości około 550 km.
Cyfrowa integracja
Oprócz wsparcia strony ukraińskiej Polska wdraża integrację systemów informatycznych obu krajów. W poniedziałek sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński i Mychajło Fedorow zaprezentowali w Kijowie rozwiązanie, które umożliwia wyświetlanie w polskim mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. Rozwiązanie ma zostać wdrożone do końca 2022 r..
Wcześniej - trzy tygodnie po wybuchu wojny - Polska uruchomiła nadawania numerów PESEL i cyfrowy dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl, który stał się pierwszą w Europie w pełni cyfrową kartą pobytu. Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, pozwala obywatelom Ukrainy na przekraczanie granicy UE, na przykład powrót do Ukrainy oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen.
W Kijowie podpisano też w poniedziałek porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem - podała Cyfryzacja KPRM.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mychajło Fedorow, Facebook