"Start Polaka w kosmos zdarza się raz na kilkadziesiąt lat, tego przegapić nie można"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Jak będzie wyglądał start misji Ax-4?
Jak będzie wyglądał start misji Ax-4? TVN24
wideo 2/2
tak jest 2

Start polskiego astronauty w kosmos to wydarzenie, które zapisze się na kartach historii - tak o nadchodzącej misji Ax-4 mówią eksperci i dziennikarze TVN24, którzy z bliska śledzą przygotowania do lotu z przylądka Canaveral. Choć start Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego został przesunięty w czasie ze względu na problemy techniczne, emocje rosną - nie tylko wśród naukowców, ale i tych, którzy zadają sobie pytanie: po co nam to wszystko?

Na przylądku Canaveral trwają ostatnie przygotowania do historycznego lotu z udziałem polskiego astronauty - Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start misji Ax-4 z kapsułą Dragon, która zabierze czwórkę astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, został przesunięty ze względów technicznych.

Astronauci muszą wystartować do 15 czerwca. - Później będą musieli czekać kilka tygodni, bo na przylądku Canaveral jest po prostu kolejka do kolejnych startów - wskazuje Hubert Kijek.

Na ten moment członkowie załogi wciąż czekają w kwarantannie. - Służy ona przede wszystkim temu, aby astronauci zachowali zdrowie, nie złapali żadnego wirusa, żadnej bakterii, która mogłaby później rozłożyć ich zdrowotnie podczas lotu na orbitę, a jednocześnie mogliby też zarazić zwyczajnie załogę, która na stacji orbitalnej już jest - mówi popularyzator nauki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. - Co ciekawe, nie oni sami, bo w miejscu, w którym te kwarantanny odbywają, jest kilkadziesiąt osób tak naprawdę - dodaje.

Członkowie misji Axiom-4Axiom Space

Na czym będzie polegać misja Polaka?

Jak wskazuje Karol Wójcicki, z astronautami w kwarantannie przebywają osoby, które zajmują się ich szkoleniem, a także pomagają w codziennych czynnościach, przykładowo niektórzy zajmują się gotowaniem. Mimo opóźnienia emocje rosną - to pierwszy od dekad lot Polaka w kosmos. Przygotowania Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego trwały wiele miesięcy. Astronauta trenował w różnych ośrodkach na całym świecie - w Kolonii, Houston, Kalifornii, Japonii i oczywiście na Florydzie. Zdarzało się, że co kilka dni zmieniał kontynent.  Uczył się funkcjonowania na ISS, prowadzenia badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, a także procedur awaryjnych.

- Sławosz w trakcie swoich wywiadów wielokrotnie powtarzał, że największą część tego treningu, tego szkolenia obejmowało powtarzanie procedur awaryjnych na wszelki wypadek. Gdyby coś złego wydarzyło się w trakcie startu, w trakcie lotu, w trakcie powrotu, tych różnych konfiguracji jest mnóstwo. Ale też sytuacje awaryjne na międzynarodowej stacji kosmicznej, czyli np. co robić, gdy wybuchnie pożar - wskazuje Hubert Kijek.

Załoga przeprowadzi ponad 60 eksperymentów, z czego wiele zostało opracowanych przez polskie uczelnie, instytuty i startupy. To rekordowa liczba badań jak na komercyjny lot kosmiczny. - Był niezwykle zapracowany, do tego musiał poznać, jak przeprowadzać polskie eksperymenty, które ze sobą zabierze - mówi dziennikarz TVN24 BiS.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-WiśniewskimHubert Kijek/Fakty TVN

Wśród eksperymentów znajdziemy m.in.: badania nad mikroglonami wulkanicznymi, testy skalowanych detektorów promieniowania, analizę wpływu mikrograwitacji na mikrobiom jelitowy oraz eksperyment z drożdżami, którym wszczepiono geny niesporczaków. Choć brzmi to jak scenariusz filmu science fiction, naukowcy liczą na realne wnioski dotyczące przetrwania organizmów w ekstremalnych warunkach. - To są eksperymenty przygotowywane przez polskie instytuty, uczelnie, startupy, które rzeczywiście mają dostarczyć nam zupełnie nowych informacji - wskazuje Karol Wójcicki.

Nie zabraknie też testów nowoczesnych technologii, jak interfejs mózg-komputer. - Astronauta otrzyma specjalny kask, który też miałem okazję przetestować. Założy go na głowę i mówiąc tak najprościej, naukowcy będą czytać mu w myślach. On przy pomocy swoich myśli będzie sterował komputerem. Oczywiście na takim bardzo podstawowym poziomie. Ale chodzi o to, żeby sprawdzić, czy da się bez użycia rąk, bez użycia nóg sterować takim komputerem - wyjaśnia Hubert Kijek.

Po co to wszystko?

Pytanie o sens inwestycji w misje kosmiczne powraca regularnie. Odpowiedź rozmówców jest jednak jednoznaczna: technologie opracowywane z myślą o kosmosie wracają na Ziemię i służą nam na co dzień - od smartfonów, przez GPS, po nowoczesne materiały i rozwiązania medyczne.

- Wyświetlacz, kamera, która jest w środku, standardy łączności bezprzewodowej. To wszystko rozwijało się na potrzeby realizacji lotów kosmicznych i to wszystko po latach trafia pod strzechy. A my tak bardzo się do tego przyzwyczajamy, że trochę nie zdajemy sobie z tego sprawy, myśląc, że technologia kosmiczna to może ewentualnie rakieta albo sam skafander - wskazuje Karol Wójcicki.

CZYTAJ TAKŻE: Żona polskiego astronauty nie zobaczy startu. Musi wracać do Sejmu Wyniki eksperymentów prowadzonych na ISS mogą przełożyć się na rozwój wielu nowatorskich technologii. Badania nad interfejsem mózg-komputer mogą znaleźć zastosowanie w medycynie. Testowana będzie również sztuczna inteligencja, która w przyszłości mogłaby wspierać autonomiczne systemy decyzyjne - zarówno na Marsie, jak i tu, na Ziemi.

SpaceX zapowiedziało, że nowy termin startu zostanie podany po wykonaniu koniecznych napraw. Na miejscu, w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie, jest reporter TVN24 BiS Hubert Kijek, który będzie relacjonował start rakiety. Dlaczego warto to obejrzeć? - Tego typu wydarzenia zapisują się na kartach historii, a fajnie jest być świadkami historii. Ja wiem, że mamy zaraz wotum zaufania i dużo polityki, ta polityka jest cały czas z nami, natomiast start Polaka w kosmos zdarza się raz na kilkadziesiąt lat, tego przegapić nie można - podkreśla Karol Wójcik.

Jak będzie wyglądał start misji Ax-4?
Jak będzie wyglądał start misji Ax-4? Czekamy na historyczny lot z udziałem PolakaTVN24

Transmisję ze startu będzie można oglądać w programie specjalnym "Polak w kosmosie" w TVN24, TVN24 BiS oraz na tvn24.pl i TVN24+. W jego ramach widzowie będą mogli zobaczyć przygotowania i start rakiety, posłuchać relacji naszych reporterów na miejscu w USA: Huberta Kijka i Marcina Wrony, a w specjalnie przygotowanym studiu w Warszawie posłuchać także rozmów z wyjątkowymi gośćmi.

Autorka/Autor:jzb

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: SpaceX/X

Pozostałe wiadomości

Zaraz po upalnej niedzieli czeka nas wizyta frontu chłodnego. To, jak wpłynie ona na temperaturę, opisuje autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego. Ekspert z tvnmeteo.pl sprawdza w niej także, jakie warunki mogą panować w Polsce do końca czerwca.

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Pogoda na 16 dni. Taki może być początek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po pogodnym i słonecznym, a miejscami również upalnym weekendzie, pogoda nad Polską ulegnie sporej zmianie. Już najbliższej nocy nad nasz kraj zacznie wkraczać front atmosferyczny, przynoszący ze sobą opady i burze. Deszcz widać w prognozach na cały przyszły tydzień - gdzie i kiedy spadnie go najwięcej?

Zmiana pogody w Polsce. Gdzie ma najsilniej padać?

Zmiana pogody w Polsce. Gdzie ma najsilniej padać?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed upałami i burzami. Miejscami termometry mają pokazać nawet 32 stopnie Celsjusza, może także zagrzmieć. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Do skwaru dojdą burze. Alarmy

Do skwaru dojdą burze. Alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Hiszpanii trwa sprzątanie po powodziach, które w piątek wieczorem i sobotę przetoczyły się przez kraj. Ulewny deszcz spowodował spore zniszczenia w okolicach Saragossy. Woda zdewastowała wiele domów, uszkodziła drogi i zmyła mosty.

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Powódź nadeszła w nocy. "Woda praktycznie sięgała sufitu"

Źródło:
heraldo.es, 20 minutos

Na islandzkim wybrzeżu utknęła orka. Służbom udało się odeskortować ją do wody, jednak kolejnego dnia zwierzę znów znalazło się na lądzie. Specjaliści musieli podjąć trudną decyzję o eutanazji.

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Orka utknęła na lądzie. Trudna decyzja służb

Źródło:
ENEX, grapevine.is, icelandreview.com

Kilka dni temu do sieci trafiło wideo, na którym mężczyzna w pobliżu Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego w Tatrach kopie w przepaść kamień. Przewodnik tatrzański Jan Krzeptowski-Sabała tłumaczył w TVN24, czym mogą grozić takie zachowania. Opowiadał też o tym, jakie inne nieodpowiedzialne zachowania widuje w górach.

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

"Czasem wydaje się nam, że turyści niczym już nas nie zaskoczą. A jednak"

Źródło:
TVN24

Do redakcji Kontaktu24 zgłosił się pan Wojtek z Szubina (woj. kujawsko-pomorskie), któremu udało się nagrać fruczaka gołąbka, czyli naszego polskiego kolibra.

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Fruczak gołąbek przyleciał do Reportera24. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na dziś. Niedziela 15.06 przyniesie słoneczną aurę niemal przez cały dzień. Aura zacznie się psuć wieczorem - w części kraju mogą pojawić się burze. Zrobi się upalnie. Termometry pokażą lokalnie ponad 30 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest czerwiec, więc truskawki pojawiają się na naszych stołach. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko sama ich czerwona część jest źródłem mnóstwa korzystnych składników odżywczych. Jak przekonują naukowcy z dwóch polskich uczelni, także szypułki są dla nas zdrowe.

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Nie wyrzucaj szypułek truskawek

Źródło:
PAP

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec weekendu w części kraju zapowiada się z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Jak długo zostanie z nami upalna aura? Kolejne dni przyniosą spadek wartości na termometrach, ale wystąpi ryzyko burz.

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian