"Polscy i irlandzcy kibice świetnie się bawili". Potem poleciały butelki

Aktualizacja:

Dziewięć rannych osób, które uczestniczyły w bójce w sobotni wieczór w Nicei, opuściło już szpital - poinformowała lokalna policja. Wśród rannych w starciu, do którego doszło po ataku miejscowych kibiców na Polaków i Irlandczyków z Północy, poszkodowany został jeden kibic znad Wisły.

Trzy osoby w areszcie i dziewięć w szpitalu - taki prezentował się efekt starć w w sobotni wieczór. Po nocy ze szpitali wypisani zostali jednak wszyscy poszkodowani - poinformowała przed południem prefektura policji w Nicei.

Polacy i Irlandczycy zaatakowani

Ich pobyt w szpitalu był efektem napaści ze strony francuskich kibiców, co również potwierdziła policja. W sobotę tuż po godz. 23.00 w jednym z lokalnych pubów do gości, którzy przyjechali na turniej EURO, podeszła grupa około 20-30 osób, prawdopodobnie miejscowych "ultrasów" i to ich zachowanie doprowadziło do bójki.

Potwierdził to też szef delegacji policjantów z Irlandii Północnej, który był świadkiem starcia. Podkreślił, że "polscy i irlandzcy kibice świetnie się wspólnie bawili". Potem jednak dołączyli do nich lokalni kibice i po chwili "zaczęli oblewać ich piwem i rzucać w nich butelkami". - Po tym mała grupa irlandzkich kibiców chciała wziąć odwet i wywiązała się bójka - opisywał tamten wieczór.

Według informacji policji, wśród rannych był z pewnością jeden Polak i jeden Francuz. Reszta to prawdopodobnie Irlandczycy.

Francuska policja, która nie ma sobie nic do zarzucenia, twierdzi, że funkcjonariusze szybko przybyli na miejsce i zakończyli trwające kilka minut starcia.

Jak podawały jednak w niedzielny poranek brytyjskie media, świadkowie i zaatakowani kibice zarzucają francuskim służbom niewłaściwie zachowanie. Jeden z przebywających na miejscu kibiców Irlandii Północnej stwierdził nawet, że "francuskie służby pozwoliły ultrasom z Nicei wejść w tłum i rozpocząć zamieszki".

Jak pisała wcześniej brytyjska prasa, przed zamieszkami wywołanymi przez miejscowych chuliganów, kibice z Polski i Irlandii Północnej wspólnie bawili się w oczekiwaniu na mecz.

Wieczorny mecz

Piłkarska reprezentacja Polski, która nigdy nie wygrała meczu mistrzostw Europy, w swoim pierwszym spotkaniu we Francji zagra w niedzielę w Nicei o godz. 18 z Irlandią Północną (grupa C). Rywale debiutują w imprezie tej rangi.

Biało-czerwoni po raz trzeci w historii i trzeci z rzędu uczestniczą w ME. Na turniej w 2008 roku dostali się z eliminacji, a cztery lata później mieli zagwarantowane prawo gry jako współgospodarz.

Autor: dln,mm, adso\mtom,gak / Źródło: express.co.uk/dailymail.co.uk/mirror.co.uk, PAP, TVN24