Rosjanie po raz pierwszy w wojnie z Ukrainą użyli półtoratonowej bomby termobarycznej. Papież Franciszek pojawił się przed wiernymi na mszy, po tym jak dzień wcześniej nie wziął udziału w Drodze Krzyżowej w Koloseum. W Warszawie doszło do tragicznego wypadku. Kilkunastomiesięczne dziecko wypadło z czwartego piętra, nie udało się go uratować. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 31 marca.
1. Rosja użyła ciężkiej bomby termobarycznej w Ukrainie
Wojska rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie półtoratonowej bomby termobarycznej ODAB-1500. Zrzucono ją na miejscowość Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim - poinformował "Bild".
To nowy etap w wojnie Rosji przeciwko ukraińskim miastom - skomentował Julian Roepcke z "Bilda". Po eksplozji w niebo wzbił się słup dymu o wysokości kilometra - przekazał dziennikarz gazety.
Bomby termobaryczne, znane też jako bomby próżniowe, uwalniają łatwopalny aerozol na krótko przed eksplozją. Podczas detonacji mieszanina spala się z wraz ze znajdującym się w powietrzu tlenem, czego efektem jest silna fala uderzeniowa i zabójcza dla ludzi gwałtowna zmiana ciśnienia. Nagranie z momentu wybuchu udostępniła w swoich mediach społecznościowych agencja Nexta.
2. Zmiany personalne w otoczeniu Zełenskiego
Portal Ukraińska Prawda, powołując się na dekrety opublikowane przez prezydenckie biuro, przekazał, że Wołodymyr Zełenski zdymisjonował w sobotę swojego pierwszego doradcę Serhija Szefira, a także kilku innych urzędników: Mychajła Raduckiego, Serhija Trofimowa i Ołeha Ustenkę. Oprócz tego odwołani zostali również pełnomocnicy ds. wolontariatu Natalia Puszkariowa i ds. zapewnienia praw żołnierzy Alona Werbyćka.
Natomiast dzień wcześniej Zełenski zdymisjonował dwóch zastępców Andrija Jermaka, szefa prezydenckiego biura: Andrija Smirnowa i Ołeksija Dniprowa. Zdaniem portalu Ukrainska Prawda te zmiany oznaczają, że "rozpoczęto poważny restart".
3. Wielkanoc
Kościół katolicki świętuje dziś Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia. Prawda ta stanowi fundament i istotę wiary chrześcijańskiej.
Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem obchodzonym już w czasach apostolskich. Nazywana jest nową Paschą, która otwiera ludziom dostęp do życia wiecznego. Jest to święto ruchome, odbywające się pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Tego dnia w czasie procesji rezurekcyjnej kapłan niesie Najświętszy Sakrament, który wyjmowany jest uroczyście z symbolicznego Grobu Pańskiego. Wierni niosą także figurę Zmartwychwstałego Chrystusa, którą umieszcza się następnie w prezbiterium. Pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa Kościół celebruje w każdą niedzielę roku liturgicznego.
4. Papież pojawił się przed wiernymi
Dzień po tym, jak nieobecność papieża na Drodze Krzyżowej wywołała poruszenie wśród wiernych, Franciszek przewodniczył mszy w czasie Wielkiej Soboty. W trakcie homilii mówił między innymi o nadziei dla narodów "połamanych złem i biczowanych niesprawiedliwością, narodów bez miejsca, narodów męczenników".
W czasie mszy Ojciec Święty ochrzcił osiem dorosłych osób: cztery z Włoch, dwie z Korei Południowej oraz po jednej z Albanii i Japonii.
CZYTAJ TEŻ: Pusty papieski fotel, w Rzymie poruszenie
5. Dziecko wypadło z czwartego piętra, nie żyje
W Warszawie doszło do tragicznego wypadku. Z czwartego piętra bloku przy ul. Płockiej wypadło 15-miesięczne dziecko. Zostało przewiezione do szpitala, jednak jego życia nie udało się uratować - przekazała podkomisarz Barbara Szczerba ze stołecznej policji.
Dodała, że wszelkie okoliczności tej sprawy będą wyjaśniane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.
Źródło: tvn24.pl, PAP