Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 3 października

Autor:
asty
Źródło:
PAP, TVN24

Stołeczny ratusz zliczył uczestników Marszu Miliona Serc. Na Haiti pojawią się międzynarodowe siły do walki z bandami terroryzującymi kraj. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Milion osób na Marszu Miliona Serc

W niedzielę w Warszawie odbył się opozycyjny Marsz Miliona Serc, zwołany przez szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Zgromadzenie rozpoczęło się w niedzielne południe na rondzie Dmowskiego i już wtedy były premier ogłosił, że uczestników i uczestniczek jest około miliona.

- Nasze szacunki pokazują bardzo jasno, że to stwierdzenie, że w kulminacyjnym momencie było około miliona osób na trasie tego marszu w żadnym stopniu nie jest przesadzone - podtrzymała w rozmowie z TVN24 Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

Jak dokonano tych wyliczeń? - My to robimy szacunkowo. Przyjmujemy, że trasa, którą zmierzyliśmy przed marszem, wynosiła około 420 tysięcy metrów kwadratowych. Na takich demonstracjach przyjmuje się, że na każdym metrze są średnio dwie-trzy osoby, wystarczy sobie to przemnożyć i wychodzą nam te szacunki - wyjaśniła Monika Beuth. Jak dodała, w kulminacyjnym momencie uczestnicy i uczestniczki marszu wypełniali całą jego trasę: od ronda Dmowskiego do ronda "Radosława".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Milion osób na marszu Miliona Serc. Ratusz tłumaczy, jak to policzył

2. Zamrożone miliardy złotych dla Polski

Tak długo, jak warunki dopuszczające nie będą spełnione, nie jesteśmy w stanie sfinansować wniosków o płatność, jakie napłyną z Polski - powiedział reporterowi TVN24 Stefan de Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej. Zaznaczył, że mowa jest o 75 miliardach euro. To środki z funduszy spójności, które zostały zamrożone między innymi ze względu na niespełnienie przez Polskę warunków praworządności.

Stefan de Keersmaecker powiedział reporterowi TVN24 Maciejowi Sokołowskiemu, że "dialog między Komisją a Polską cały czas trwa". - Te rozmowy dotyczą oceny wypełnienia tak zwanych warunków dopuszczających. Takie warunki muszą być wypełnione, a to wciąż się nie stało, stąd dialog trwa - podkreślił urzędnik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z unijnymi pieniędzmi dla Polski? Rzecznik KE: warunki muszą być spełnione

3. Sondaż: PiS bez większości w Sejmie

Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby szans na utworzenie sejmowej większości, nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją. W badaniu preferencji partyjnych najwyższy wzrost względem sondażu sprzed tygodnia odnotowała Trzecia Droga.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to - według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski - zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość (32,3 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (26,4 proc.).

Podium zamknęła Trzecia Droga (PSL, Polska 2050) z wynikiem 12,1 proc. Wirtualna Polska odnotowała, że formacja ta "zanotowała największy wzrost poparcia ze wszystkich komitetów" w porównaniu z badaniem sprzed tygodnia. Na kolejnych miejscach znalazła się Konfederacja (9 proc.) i Lewica (8,1 proc.).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najnowszy sondaż partyjny i szacunkowy podział mandatów

4. ONZ wyśle siły międzynarodowe do walki z bandami na Haiti

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła uchwałę o wysłaniu na Haiti sił międzynarodowych w celu wsparcia miejscowej policji w walce z przestępczymi gangami, które pustoszą ten karaibski kraj. Od października ub. roku do czerwca tego roku dokonały prawie 2800 zabójstw, w tym 80 dzieci.

Siłami wyznaczonymi do walki z bandami będą dowodzić wojskowi z Kenii, która - na razie jako jedyny kraj - zadeklarowała gotowość wysłania do Haiti kontyngentu złożonego z tysiąca jej żołnierzy mających doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zadań.

5. Kuratorium chce odwołania dyrektorki szkoły za "liczne nieprawidłowości"

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak skierowała do prezydenta Krakowa wniosek o odwołanie dyrektorki szkoły podstawowej w Podgórzu. Powód? "Liczne nieprawidłowości", na które zwrócono uwagę podczas kontroli w tej placówce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Publiczna szkoła, prywatny biznes. Kuratorium chce odwołania dyrektorki

W tvn24.pl opisywaliśmy we wrześniu powiązania dyrektorki szkoły Anny Moskalewicz-Dudek z firmą wynajmującą nową halę sportową.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Publiczna szkoła, prywatny biznes, radni wyprowadzeni w pole. Zapłaciło miasto, zarabiają znajomi dyrektorki

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP, TVN24