W wyniku pożaru składowiska odpadów rzeka Gęśnik została zanieczyszczona wodami pogaśniczymi. Były amerykański wojskowy zeznał przed komisją Kongresu, że rząd USA nadzoruje nielegalny program pozyskiwania technologii z pojazdów UFO. W powiecie garwolińskim pojawił się zalążek trąby powietrznej. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Trąba powietrzna w powiecie garwolińskim
W piątek po południu w powiecie gostynińskim na zachodzie województwa mazowieckiego pojawił się zalążek trąby powietrznej, czyli lej kondensacyjny. Nie ma informacji, czy dotknął ziemi, a więc - czy doszło do utworzenia się trąby.
Jak poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, oba te dwa zjawiska były związane z tą samą formacją chmur. Po południu i wieczorem na zachód i południe od Warszawy przechodziło "wielkie skupisko komórek burzowych" - dodała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trąba powietrzna w powiecie garwolińskim
2. Rzeka zanieczyszczona po pożarze składowiska
W wyniku pożaru składowiska odpadów rzeka Gęśnik została zanieczyszczona wodami pogaśniczymi - potwierdzają badania opublikowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.
Jak podano, w wodzie "stwierdzono wysokie wartości stężeń metali ciężkich takich jak rtęć, miedź, nikiel, cynk, kadm, ołów; węglowodorów aromatycznych oraz węglowodorów ropopochodnych".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rzeka zanieczyszczona po pożarze składowiska
3. Relacje o UFO przed Kongresem. Pułkownik o podobnej historii z Polski
Jeden z byłych amerykańskich wojskowych zeznał przed komisją Kongresu, że rząd USA nadzoruje nielegalny program pozyskiwania technologii z pojazdów UFO.
Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny magazynu "Nowa Fantastyka", mówił w "Tak jest" w TVN24, że tego typu doniesienia należy traktować "z ogromną ostrożnością". - Bo gdyby to faktycznie była prawda, to byłaby to zmiana w naszym postrzeganiu rzeczywistości na taką skalę, jakiej żeśmy nie widzieli od czasów Kopernika - podkreślił.
Pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints, opisywał historię jednego przypadku z Polski, który - jak stwierdził -"można by zakwalifikować do takich zdarzeń".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Relacje o UFO przed Kongresem
4. Sejm odrzuca wniosek opozycji wobec "lex Czarnek"
Sejm w piątek odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe określanego przez większość rządzącą jako "Chrońmy dzieci", a przez opozycję jako "lex Czarnek 3.0". Tym samym opowiedział się za dalszymi pracami nad tym projektem. Trafi on teraz do komisji edukacji, nauki i młodzieży.
W środku wakacji, gdy szkolne korytarze świecą pustkami, do Sejmu trafił projekt ustawy, który - zdaniem nauczycieli i ekspertów - ograniczy obecność organizacji pozarządowych w szkołach. Projekt już został nazwany "lex Czarnek 3.0", bo do poprzednich dwóch ustaw, zawetowanych przez prezydenta, były te same zastrzeżenia. Tym razem nie był to projekt rządowy czy poselski, ale obywatelski.
5. Sejm popiera większe uprawnienia prezydenta
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, które nasz kraj obejmie w pierwszej połowie 2025 roku. Dzięki temu prezydent zyska dodatkowe uprawnienia w kreowaniu polityki unijnej. Część opozycji twierdzi, że to "niekonstytucyjna próba odebrania prerogatyw Radzie Ministrów".
Projekt ustawy przedstawił prezydent Andrzej Duda, wszystkie trzy czytania Sejm przeprowadził w piątek. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 238 posłów, 210 było przeciw, a sześć osób wstrzymało się od głosu. W poprzednich głosowaniach Sejm odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie ustawy w całości; odrzucone zostały także wnioski mniejszości. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Źródło: red.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24