Pentagon zaprzecza słowom Kerry'ego: nie będzie współpracy wojskowej z Iranem

wikipedia.orgPentagon nie zamierza się dzielić czymkolwiek z Iranem

Podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej przeciw irackim rebeliantom - oświadczył w poniedziałek Pentagon.

Wcześniej sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Waszyngton jest skłonny rozmawiać z Iranem na temat pogarszającego się bezpieczeństwa w Iraku i nie wykluczył w tym kontekście ewentualnej amerykańsko-irańskiej współpracy militarnej. Celem tej współpracy miałoby być powstrzymanie sunnickich rebeliantów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), którzy opanowali znaczne obszary na północy Iraku.

Pentagon "nie ma żadnego zamiaru" współpracować z Iranem

- Jest możliwe, że w kuluarach tych dyskusji mogą się odbyć dyskusje dotyczące sytuacji w Iraku - powiedział rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby. Miał na myśli prowadzone w Wiedniu rozmowy sześciu światowych mocarstw (tzn. stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec) z Iranem w sprawie jego programu atomowego.

- Nie ma jednak absolutnie żadnego zamiaru ani planu koordynowania działalności wojskowej między Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Nie ma żadnych planów odbywania z Iranem konsultacji w sprawie działalności wojskowej w Iraku - dodał Kirby.

Prezydent Barack Obama powiedział wcześniej, że USA rozważą militarne opcje wsparcia zdominowanego przez szyitów irackiego rządu Nuriego al-Malikiego, który stanął w obliczu zbrojnej ofensywy sunnickich islamistów. Bojownicy Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali w ubiegłym tygodniu znaczne obszary północnego Iraku, w tym dwumilionowe miasto Mosul, co z niepokojem obserwują także władze szyickiego Iranu - czyli państwa pozostającego z USA w jawnie wrogich stosunkach.

- Nie jest precedensem, że rozmawiamy z Iranem na temat regionalnych kwestii bezpieczeństwa. W niezbyt odległej przeszłości mieliśmy z Iranem dyskusje o Afganistanie - powiedział Kirby. Jak jednocześnie zaznaczył, nie ma żadnych planów rozmawiania z Teheranem na tematy wojskowe.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości