TVN24 | Świat

"Zaniedbał obowiązki". Metropolita Hamburga odsunięty przez papieża za tuszowanie przypadków pedofilii

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Metropolita Hamburga ma odbyć przerwę w pełnieniu obowiązków – zalecił w poniedziałek papież Franciszek. Arcybiskup Stefan Hesse złożył rezygnację po publikacji raportu na temat pedofilii w archidiecezji w Kolonii, gdzie wcześniej był wikariuszem.

W raporcie ogłoszonym 18 marca podkreślono, że w latach 1975-2018 ponad 200 sprawców dopuściło się wykorzystywania seksualnego wobec co najmniej 314 nieletnich. Arcybiskup Hamburga Stefan Hesse został wskazany w raporcie jako jedna z osób, które zaniedbały swoje obowiązki. Po publikacji dokumentu duchowny złożył rezygnację – podała kuria w Hamburgu.

Papież podjął także decyzję wobec dwóch polskich hierarchów w związku z tuszowaniem przypadków pedofilii. CZYTAJ WIĘCEJl Polscy hierarchowie ukarani przez papieża. "Dwa pytania, które wydają się bardzo oczywiste"

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

75 przypadków tuszowania

W sprawozdaniu sporządzonym dla archidiecezji kolońskiej wymieniono 75 przypadków, w których ośmiu wysokich rangą duchownych - w tym arcybiskup Hesse - zaniedbało swoje obowiązki w związku ze sprawami wykorzystywania seksualnego i je tuszowało.

W ogłoszonym w poniedziałek komunikacie archidiecezji w Hamburgu o decyzji papieża wyjaśniono, że na czas przerwy w pracy obowiązki arcybiskupa Hessego przejmie wikariusz generalny ksiądz Ansgar Thim.

Arcybiskup Kolonii kardynał Rainer Maria Woelki bezpośrednio po prezentacji raportu zwolnił ze stanowiska swojego biskupa pomocniczego Dominikusa Schwaderlappa oraz szefa sądu arcybiskupiego Guentera Assenmachera z powodu naruszenia obowiązków służbowych.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP