Złoty kogut wrócił na szczyt katedry Notre Dame. W środku są relikwie świętych

Źródło:
CNN, France 24, tvn24.pl
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]
Reuters Archive
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]Reuters Archive

Na iglicy, odbudowywanej po pożarze z 2019 roku, paryskiej katedry Notre Dame ponownie pojawił się złoty kogut. Wewnątrz rzeźby znalazły się relikwie świętych i cierń z korony Chrystusa. Odbudowa świątyni ma zakończyć się za rok.

Uroczystość ponownego umieszczenia złotego koguta na iglicy wieńczącej Notre Dam odbyła się w sobotę, 16 grudnia. Zanim kogut został zamontowany na dachu świątyni, poświęcił go arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Jak podaje France 24, wewnątrz rzeźby umieszczono relikwie świętego Dionizego i św. Genowefy oraz cierń z korony Chrystusa, które znajdowały się tam przed pożarem. Teraz dołożono do nich również pergamin z nazwiskami dwóch tysięcy osób - robotników, architektów czy rzemieślników - którzy biorą lub brali udział w odbudowie.

Podstawa nowej iglicy, o nadzwyczajnych wymiarach - 15 metrów długości, 13 metrów szerokości i 6 metrów wysokości, oparta jest o skrzyżowanie naw. Konstrukcja ma zapewnić stabilność i równowagę 96-metrowej iglicy, będącej jednym z najbardziej charakterystycznych elementów katedry Notre-Dame.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najatrakcyjniejszych miast na świecie. Są polskie akcenty

Paryż. Trwa odbudowa Notre Dame

CNN informuje, że obecnie przy renowacji świątyni pracuje ok. 500 robotników. Obserwują ich tłumy turystów, które właściwie przez cały rok zalewają Paryż. - Oglądanie odbudowy czegoś o takiej wartości historycznej jest fascynujące. Imponuje to, że chcą zakończyć ją w ciągu pięciu lat (od pożaru - red.) - powiedział cytowany przez portal Stephan Book, 80-letni turysta ze Szwecji.

W artykule CNN czytamy, że podczas swojej ostatniej wizyty na placu budowy prezydent Emmanuel Macron ogłosił, iż świątynia zostanie otwarta dla wiernych i społeczeństwa 8 grudnia 2024 roku, czyli pięć lat i siedem miesięcy po pożarze.

- Spodziewamy się, że do czasu igrzysk olimpijskich (lipiec - red.) zamontujemy górną część iglicy i ukończymy większość pokrycia dachowego, aby paryżanie i goście z całego świata mogli zobaczyć, jak blisko jest ponowne otwarcie katedry - poinformował cytowany przez portal Philippe Jost z podlegającej francuskiemu rządowi jednostki zajmującej się odbudową Notre Dame.

Jak podaje CNN, powołując się na rządowe dane, całkowity koszt odbudowy katedry ma wynieść ok. 700 milionów euro. Prace finansowane są przez darczyńców z różnych krajów, którzy wpłacili na rzecz renowacji ponad 850 milionów euro.

ZOBACZ TEŻ: Podejrzany o zabójstwo turysty w Paryżu złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu

Pożar katedry Notre Dame

Pożar świątyni wybuchł 15 kwietnia 2019 roku po godzinie 18. Płomienie objęły dach. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego. Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu "zdecydowanie" wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny.

ZOBACZ TEŻ: Z hotelu zniknął pierścionek wart ponad trzy miliony. Znalazł się w nietypowym miejscu

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: CNN, France 24, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: