Rozpoczęto montaż podstawy iglicy katedry Notre-Dame

Źródło:
PAP
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]
Reuters Archive
Pożar paryskiej katedry Notre Dame [archiwalne]Reuters Archive

Francuski dziennik "Le Figaro" informuje o rozpoczęciu montażu podstawy iglicy katedry Notre-Dame. Część ta jest jedną z najważniejszych w odbudowie katedry, zniszczonej przez pożar w 2019 roku. Struktura, ważąca 50 ton, została wykonana z drewna dębowego w warsztatach w Lotaryngii.

W poniedziałek dostarczono pod katedrę Notre-Dame części podstawy iglicy wykonane w warsztatach we wschodniej Francji. Iglica jest jednym z najbardziej emblematycznych elementów katedry - podał we wtorek dziennik "Le Figaro". Jak informuje francuski dziennik, prezentacja przez Emmanuela Macrona tej części odbudowy Notre-Dame miała być w programie odwołanej wizyty króla Wielkiej Brytanii Karola III.

Podstawa iglicy jest jedną z najważniejszych części w odbudowie katedry, zniszczonej przez pożar w 2019 roku. Struktura, ważąca 50 ton, została wykonana z drewna dębowego w warsztatach w Lotaryngii. Do jej stworzenia wykorzystano 250-letnie dęby z zachodniej Francji odznaczające się trwałością i solidnością.

Trwa odbudowa katedry Notre-Dame Anna Kwaśny / tvn24.pl

Wycięcie wiekowych dębów na potrzeby odbudowy katedry wywołało we Francji polemikę. W 2021 roku pod petycją sprzeciwiającą się wycince tych drzew podpisało się ponad 40 000 osób. Instytucje państwowe odpowiedzialne za odbudowę Notre-Dame odrzuciły petycję, podkreślając wagę odbudowania Notre-Dame w taki sposób, jak wyglądała przed pożarem.

Prace nad montażem iglicy

Podstawa iglicy, o nadzwyczajnych wymiarach - 15 metrów długości, 13 metrów szerokości i 6 metrów wysokości - będzie oparta o skrzyżowanie naw, odnowione jesienią 2022 roku. Konstrukcja ma zapewnić stabilność i równowagę 96-metrowej iglicy, będącej jednym z najbardziej emblematycznych elementów katedry Notre-Dame.

Przed przewiezieniem części podstawy została ona próbnie zmontowana w warsztacie w Lotaryngii przy udziale trzech innych wyspecjalizowanych przedsiębiorstw z różnych części Francji.

Przed zamontowaniem podstawy na katedrze eksperci musieli upewnić się, że w konstrukcji wszystko pasuje, ponieważ błąd w jej wymiarach mógłby stanowić zagrożenie dla stabilności katedry. Po zamontowaniu podstawy montaż samej iglicy przewidziany jest jesienią 2023 roku.

Pożar Katedry Notre-Dame

Katedra Notre-Dame została zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 roku. Wieczorem w dniu, w którym wybuchł pożar, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił odbudowanie katedry do 2024 roku.

Notre DameTF1

Po zabezpieczeniu konstrukcji przed zawaleniem w 2021 roku przystąpiono do prac nad rekonstrukcją zniszczonych części. Odbudowano już między innymi skrzyżowanie naw, a w warsztatach w całej Francji restaurowane są zniszczone witraże, organy czy obrazy.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Anna Kwaśny / tvn24.pl

Tagi:
Raporty: