Debata nad zmianą nazwy kraju rozpoczęta. Ma pomóc wejść do UE i NATO

[object Object]
Macedonia chce do Unii EuropejskiejReuters TV
wideo 2/2

Komisja konstytucyjna macedońskiego parlamentu rozpoczęła w środę debatowanie nad poprawkami do ustawy zasadniczej - w tym zmianą nazwy kraju na Macedonia Północna - których przyjęcie ma umożliwić mu wejście do Unii Europejskiej i NATO.

Środowa debata dotyczyła preambuły i dwóch artykułów. Całość prac w komisji potrwa co najmniej kilka dni, po czym proponowane zmiany zostaną przestawione pełnej izbie parlamentu. Może to stać się już w przyszłym tygodniu.

Referendum w sprawie nazwy

30 września w Macedonii odbyło się referendum dotyczące zawartego w lipcu porozumienia z Grecją, które przewiduje, że w zamian za zmianę nazwy kraju i rezygnację z odwołania się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków, Ateny nie będą blokować starań Skopje o członkostwo w UE i NATO.

Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za akceptacją porozumienia, ale referendum okazało się nieważne z powodu zbyt małej frekwencji.

Premier Zoran Zaew zapowiedział, że będzie chciał przeforsować poprawki przez parlament, ostrzegając, że jeśli deputowani je odrzucą, rozpisze przedterminowe wybory. Do ich zatwierdzenia potrzebna jest większość dwóch trzecich, tymczasem kierowana przez Zaewa koalicja ma 72 miejsca w parlamencie, a prawicowa opozycja mówi, że "umowa jest martwa", bo nie została zatwierdzona w referendum.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: