Franciszek znosi tajemnicę papieską w postępowaniach o pedofilię

Świat


Postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską - głosi dokument opublikowany przez Watykan we wtorek.

Zmiana kościelnych przepisów dotyczących tajemnicy papieskiej w przypadkach dochodzeń o nadużycia seksualne była kluczowym żądaniem wysuniętym przez szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele, który odbył się w lutym w Watykanie.

SZCZYT NA TEMAT WALKI Z PEDOFILIĄ W KOŚCIELE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL

We wtorek Watykan opublikował dwa dokumenty w formie instrukcji dla władz kościelnych. Ich celem jest, jak wyjaśniono, zniesienie tajemnicy papieskiej w przypadku postępowań o nadużycia seksualne i nałożenie na nie tajemnicy urzędowej w celu zapewnienia "dobrego imienia osób zaangażowanych".

Jeden z punktów dokumentu przewiduje, że "temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ich dotyczących".

Ponadto Franciszek postanowił, że przestępstwo dotyczące pornografii dziecięcej zachodzi w przypadku, gdy przedstawione w tych materiałach osoby mają do 18 lat. Dotąd obowiązywał limit wieku 14 lat.

"To znak otwarcia i współpracy z władzami cywilnymi"

"Znosząc tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przemocy seksualnej i wykorzystywania nieletnich Franciszek podąża drogą przejrzystości" - tak decyzję tę oficjalnie skomentował Watykan. Jak podkreślono, zorganizowany w lutym z inicjatywy papieża szczyt na temat ochrony najmłodszych przynosi kolejne rezultaty.

Tłumacząc praktyczne znaczenie instrukcji, zaznaczono, że "zgłoszenia, zeznania i dokumenty procesowe dotyczące przypadków wykorzystywania, przechowywane w archiwach kongregacji watykańskich, a także te znajdujące się w archiwach diecezji i które do dzisiaj były objęte tajemnicą papieską, będą mogły być przekazane sędziom śledczym w państwach, które o nie wystąpią".

"To znak otwarcia, dyspozycyjności, przejrzystości, współpracy z władzami cywilnymi" - podkreślił Watykan.

"Epokowa" decyzja Franciszka

W wywiadzie dla oficjalnego portalu Vatican News arcybiskup Charles Scicluna z Kongregacji Nauki Wiary, prowadzącej kanoniczne postępowania w sprawach pedofilii, uznał decyzję Franciszka za "epokową".

Zwrócił uwagę na to, że właśnie z powodu tajemnicy papieskiej ofiary nie miały dostępu do wyroków, jakie zapadały w rezultacie złożonego przez nie zgłoszenia.

Kluczowe decyzje Franciszka w sprawie walki z pedofilią zostały ogłoszone w dniu jego 83. urodzin.

Autor: ft//plw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: